Matematik
Hvordan løser man???
Jeg skal reducer følgende udtryk:
x+3/5-x-6/8-7+x/12
Please hjælp mig med at komme igang...
Camilla
Svar #3
25. oktober 2008 af fluen på væggen (Slettet)
#1 Har jo ret i, at det kan være svært at vide, hvad du mener. Men hvis man læser det udtryk, du har skrevet, ud fra de regler, der gælder (regningsarternes hierarki) så betyder det følgende:
som nu kan deles op i led, der involverer x, og led der ikke gør:
og i første parentes forsvinder x med -x. Anden parentes regnes ved at finde fællesnævner for de tre tal. Ved at gange nævnerne 5 og 8 med hinanden fås 40 som fællesnævner. Brøken med 5.dele skal forlænges med 8, og brøken med 8.dele skal forlænges med 5, men 7-tallet skal skrives om til brøken 7/1 som derpå forlænges med 40:
hvor den sidste brøk nu kan forkortes med 2 (dvs. tæller og nævner divideres med 2), hvilket giver -143/20. Facit er så (hvis du har skrevet opgaven korrekt):
eller dette kan igen bringes på fællesnævner ved at forlænge første brøk med 5 og anden brøk med 2, hvilket giver:
Svar #4
25. oktober 2008 af fluen på væggen (Slettet)
#2 Det er udpræget ikke det, vedkommende har skrevet... Det kan sagtens være det, vedkommende mente. I øvrigt er dit udtryk stadig tvetydigt. Jeg forstår godt at mange kan synes, det er svært. Regningsarternes hierarki er ikke specielt underholdende, men det er nu meget nyttigt, så vi allesammen er enige om, hvad vi mener med det, vi skriver. Hierarkiet er:
1. Man evaluerer et udtryk fra venstre mod højre
2. Først udregnes parenteser
3. Dernæst potenser og rødder
4. Så multiplikation og division
5. Til sidst addition og subtraktion
Man springer bare over et punkt i hierarkiet, hvis den regnetype slet ikke indgår i udtrykket, men man arbejder sig oppefra og ned. Så bliver det éntydigt, hvad man mener, når man skriver et matematisk udtryk. Uden hierarkiet kunne man skrive:
2/3/4
men mener man 2 delt med 3/4 eller 2/3 delt med 4? Det første giver 8/3, mens det sidste giver 2/12, hvilket er to vidt forskellige tal. Ifølge hierarkiets pkt. 1, skal 2 først divideres med 3, dvs. 2/3, før man derpå dividerer med 4, så facit skal være 2/12.
Nyt eksempel:
2+x/x+2
uden hierarkiet kunne man f.eks. have ment (2+x)/(x+2), hvilket giver 1, hvis x≠-2. Eller man kunne mene 2+(x/(x+2)), som giver noget forskelligt afhængig af x. Eller man kunne have ment 2+(x/x)+2 = 2+1+2 = 5, forudsat at x≠0. Hvordan skulle vi kunne kommunikere matematik på denne måde. Derfor har #1 ret, da man ALTID kan tilføje ekstra parenteser for at understrege, hvad man egentlig mener. Således er parentesen i følgende udtryk overflødig, men den understreger, hvad der menes, nemlig at x skal ganges med 4 før man lægger tallene sammen:
2+(x·4)
Svar #5
25. oktober 2008 af Helpmeplease (Slettet)
Det forkert...
x+3/5 skal trækkes fra -x-6/8 og derefter -7+x/12
Skriv et svar til: Hvordan løser man???
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
