Søgning på: dan turell til storbyens pris. Resultater: 81 til 100 af 41231
  • Hvad er prisen....

    Forumindlæg
    Hej jeg sidder med en opgave, som jeg er lidt i tvivl med:) Opgaven lyder: I lufthavnen er der et indkøbscenter. Familien køber en pakke med 7 Toblerone-stang (350 g). Hvad er prisen i danske kroner for 1 Toblerone-stang? Prisen for hele pakken er 45 danske kr. Jeg har sagt 45 kr/7= 6,428 kr... ...
  • Beregn pris og mængde for monopolist

    Forumindlæg
    Forbereder eksamen mikroøkonomi på HA. Sidder med et gammelt eksamenssæt og har følgende opgave: Falifax er en virksomhed der har monopol. Efterspørgselsfunktionen er: P=10-0,5q Falifax har følgende omkostningsfunktion: c(q)=5q Beregn pris og mængde samt den tilhørende profit. Jeg ...
  • Hvad er prisen?

    Forumindlæg
    I nedenstående ligninger angiver bb kiloprisen på klejner og cc kiloprisen på pebernødder nn uger før jul. På et tidspunkt vil de to priser være de samme. Hvad er prisen på dette tidspunkt? b=4,25+0,30n c=3,35+0,55n
  • Priser

    Forumindlæg
    Hej. Jeg sidder fast i det her spørgsmål: Nævn forskellige faktorer, som kan være medvirkende årsager til, at nogle butikker kan sælge varer til højere priser end andre butikker. Håber at der er en som der kan hjælpe :)
  • Priser

    Forumindlæg
    Hej...Et mobiltelefonfirma har en grundtakst på kun 25 kroner pr. måned, men til gengæld koster det 1,20 kr. pr. minut at bruge telefonen.Tagn på et stykke papir grafen.MIT FORSLAG:Skal jeg så bruge følgende formel:y = 1,20 * x + 25_____________Der er et andet tilbud hvor det lyder sådan. Abbonem...
  • bestemmelse af pris pr stk.

    Forumindlæg
    Hej jeg har en vare der hedder f og en vare der hedder a 3f + 2a koster i alt 82 kr 2f + 4a koster i alt 92 kr hvordan skal man finde ud af hvad en f og en a koster ? kan man f.eks sige at man bruger 3f+2a=82 på denne måde 82 :5 = 16,4 f = 3*16,4 a = 2*16,4 ?? Det ser bare meget forkert ud ...
  • Bestem optimal pris og mængde

    Forumindlæg
    håber i kan give mig et spark i den rigtige retning... Har en opgave jeg ikke kan få taget hul på.. Bestem den gevinstoptimale pris og mængde for det nye produkt Beregn endvidere dækningsbidraget pr. uge for det nye produkt i gevinstoptimum. Prisafsætnings funtionen er givet ved p = - 2/...
  • Dan Turélls liv og forfatterskab

    Forumindlæg
    Hej alle sammen. Jeg går i 9. klasse og skal op til dansk mundtlig eksamen i juni måned. Jeg trak Dan Turélls liv og forfatterskab. Jeg har valgt at arbejde med hans digt "Gennem byen sidste gang", som jeg vil analysere, fortolke og perspektivere til andre af hans tekster (Byens ...
  • Priser

    Forumindlæg
    Har jeg ret? Hvis der er mangel på en vare f.eks. benzin, så stiger prisen Hvis der er overskud af en vare falder prisen, så man kan komme af med det. Tak på forhånd og god weekend.
  • Hjælp. pris på hegn med ukendte længder

    Forumindlæg
    Jeg har en opgave hvor der skal hegnes ind på et område. De to sider koster 200kr pr. meter. (hegn x og b) Den tredje side er der noget i forvejen og den sidste side er der træhegn som skal forstærkes, så det stykke koster 50kr pr. meter. Jeg skal lave en forskrift U(x) som beskriver udgifte...
  • AT uge - Emne Storbyen HJÆLP!:(

    Forumindlæg
    Hej allesammen På mit gymnasium er vi igang med at få skrevet om storbyen, hvor vi krydser fagene med dansk og historie. Vi har problemer med problemstillingen og formuleringen, hvis nogen havde nogle gode spørgsmål til vores problemformulering ville jeg være meget taknemmelig. Emnet handler om ...
  • PRIS

    Forumindlæg
    kan nogen lige lave den skal bruge svar hurtigst muligt tak på forhånd HP 2,24 megapixel kamera koster 8.999, Spar momsen: Pris nu kr. 7.199,20 Vis udregning der giver resultat 7.199,20 kr.
  • Evolution - Hvordan blev planterne dannet

    Forumindlæg
    Nogen der vil give mig den størreste hjælp? Det tager måske maks 5 min. Hvordan blev planterne dannet? ? Sætter stor pris på dem som vil give mig en forklaring:)
  • Pris

    Forumindlæg
    Hvad skal det koste at få Nogen til at lave min opgaver?
  • pris..

    Forumindlæg
    en billet til 10 dage koster 2200 kr og en til 15 dage koster 2830 kr. 1. hvad er prisforskellen? 2. hvis han vælger billeten til 15 dage, så får han 15 kr. rabat. Vis med en beregning at niels skal betale ca 2400 kr
  • Syntese: Dan hex-3-en

    Forumindlæg
    Kære studieportal, Jeg ønsker at danne (3Z)-hex-3-en udfra ethyn + chlorethan. Jeg skal benytte flere reaktionsmekanismer for at nå frem til produktet. Umiddelbart tænker jeg følgende: Nu ønsker jeg at substituere en ethankæde fra mit chlorethan til to af hydrogenerne fra mit ethen i Cis ...
  • b) bestem priselasticiteten som funktion af prisen

    Forumindlæg
    hej jeg har fået givet denne opgave opgaven lyder Den årlige afsætning for en vare er givet ved a(p):=−400*p+10000 hvor p er prisen målt i kr. og a(p) er afsætningen målt i stk. ved en pris på p kr a) tegn grafen for a(p) jeg har tegnet denne linje, som er en retlinje og ska...
  • Mol kulstof til at danne ...

    Forumindlæg
    Jeg sætter stor pris på enhver, der kan forklare mig, hvordan opgaven skal løses. Tak og god dag!
  • haster !!! dan

    Forumindlæg
    er der nogle der ved hvad " novellen vore grønne hjerter handler om ?
  • Dan Turéll - jeg skulle have været taxachauffør

    Forumindlæg
    Hej, jeg sidder lige nu, og er ved at vælge eksamensoplæg. Jeg har trukket "Lyrik efter 1900", og har derfor udvalgt mig 3 forskellige digte. Jeg har dog lidt svært ved at finde det digt, som jeg synes vil være det rigtige at vælge, både indholdsmæssigt, men også et, som jeg har muligh...