Dansk
Side 5 - FSA - Problemregning
Svar #81
15. maj 2008 af (Studerende) (Slettet)
#79 det var så lidt...
Svar #83
17. maj 2008 af Solsikke Ronja (Slettet)
Jeg ved ikke hvormange af jer der har skrevet opgaven på pc. men jer der har, har sikkert også fået udskrevet en til jer selv...jeg har min matematiklæres løsningsforslag på opgavehæftet... jeg har copy-pastet den ind nedenfor..håber I kan finde ud af det??..
1.Indgang
1.1 De kan være der kl. 10 -> kl. 18 = 8 timer
1.2 Samlet udgift til entre 24 * 75 kr = 1800 kr
1.3 Stigningen udgør 75 - 70 kr 5 kr
Stigningen i % 5 / 70 *100 = 7,14 %
1.4 Forventet pris i sommer 2009 7,14% * 75 + 75 kr = 80,36 kr
1.5 Pris i euro 24 * 11 euro = 264,00 euro
en euro svarer til 745 / 100 kr = 7,45 kr
Pris i kroner 264 * 7,45 kr = 1966,80 kr
Det er hermed billigst i danske kr. d kr
1.6 kurs på euro
Voksen 150 kr / 21,50 = 6,98 kr
Barn 4 - 11 år 125 kr / 18 = 6,94 kr
skolelærere og elever 75 kr / 11 = 6,82 kr
gruppebillet 125 kr / 18 = 6,94 kr
Den højeste kurs er anvendt ved Voksne
2. Den blå kube
2.1 Ikke en terning, da alle sider så skal være = lige store
2.2 Arealet teltdugens for- og bagside 19,5 * 22,8 * 2 m2 = 889,2 m2
Arealet af siderne 19,5 * 22,8 * 2 m2 = 889,2 m2
Arealet af toppen 22,8 * 22,8 m2 = 519,84 m2
Arealet af teltdugen 889,2 + 889,2 + 519,84 m2 = 2298,24 m2
2.3 Forbrug af teltdug 2298,25 + 5 % = 2413,1625 m2
2.4 Tegning af forsvindingspunkter = Se svarark
2.5 Tegn kuben færdig = Se svarark
3. Cafeen
3.1 Antal forskellige sandwich 2 brød * 3 fyld = 6 sandwiches
3.2 Antal menuer 6 sandw * 5 dessert * 2 vand = 60 menuer
3.3 Andel af Peters energibehov 4000 / 10600 * 100 % = 37,74 %
3.4 kulhydrat 62 %
protein 14 %
fedt 24 %
3.5 Den anbefalede energifordeling idet 1 % ~ 3,6 grad
kulhydrat 198 grader / 3,6 = 55 %
protein 72 grader / 3,6 = 20 %
fedt 90 grader / 3,6 = 25 %
for lidt protein og for meget kulhydrat
3.6 han kan f.eks danse i 1500 / 1000 timer = 1,5 time
3.7 han kan danse i 900 / 1000 * 60 min = 54 min
4. Kædepumpen
4.1 Omkreds af cirkel Pi * diameter = 3,14 * 50 = 157,08 m
4.2 Længden af kæden 16 * 0,25 m = 4 m
4.3 Rumfang af cylinder r2 * pi * højde = 3,8*3,8*25 cm3 = 1134,11 cm3
Omregnet til liter 1134,11 / 1000 liter = 1,13 liter
her skal der fraregnes rumfanget af en kugle…..
4.4 Andel der bliver pumpet op 0,5 / 1,13 * 100 % = 44,25 %
4.5 tegning af graf Se svarark
4.6 Antal omdrejninger til 46,5 liter 46,5 / 3,1minutter = 15 min
4.7 3 m3 ~ 3000 liter
Antal liter pr. minut 3000 / 60 liter / min = 50 liter / min
antal omdrejninger 50 / 3,1 omdrejninger = 16,13 omdrejning
5. Granithjul
5.1 Hjulets tykkelse 1,80 m - 1,50 m = 0,30 m
5.2 Areal af stor cirkel 0,9 * 0,9 * Pi = 2,54 m2
Areal af lille cirkel 0,75 * 0,75 * Pi = 1,77 m2
Areal af selve hjulet 2,54 - 1,77 m2 = 0,77 m2
Rumfang af hjulet 0,77 * 0,45 m3 = 0,35 m3
5.3 0,35 m3 svarer til 0,35 * 10 * 10 * 10 = 350 dm3
350 dm3 svarer til 350 * 10 * 10 * 10 = 350000 cm3
350000 cm3 vejer 350000 * 2,7 g = 945000 gram
945000 gram svarer til 945000 / 1000 kg = 945 kg
5.4 To cirkler med samme centrum med
store radius 90 / 20 cm = 4,5 cm
lille radius 75 / 20 cm = 3,75 cm
Svar #84
17. maj 2008 af Solsikke Ronja (Slettet)
Svar #85
17. maj 2008 af zgtaf (Slettet)
Men har da lige en kommentar til opg. 5.1 hvis man siger 1,80m - 1,50m = 0,30m får man så ikke to tykkelser? Burde det korrekte svar så ikke være 0,30m / 2 = 0,15m ?
Svar #86
20. oktober 2009 af Helle1111 (Slettet)
forstår altså ikke opgave 4.6.. ??
hvordan kan det give et resultat i min..??
Skriv et svar til: FSA - Problemregning
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.