Kemi
syntese beregning.
Introduktion
På et 20 liters reaktionsanlæg fremstilles en opløsning af ca. 1,3 kg ammoniumsulfat ud fra
fortyndet svovlsyre og fortyndet ammoniakvand.
H2SO4(aq) + 2 NH3(aq) -> 2 NH4+(aq) + SO4 2-(aq)
Opløsningen indeholdende ammoniumioner og sulfationer inddampes på en rotationsfordamper
hvorved opløsningen bliver mættet og der fælder krystaller af ammoniumsulfat ud.
2 NH4+(aq) + SO4 2-(aq) -> (NH4)2SO4(s)
Efter inddampning fjernes det sidste vand i tørreskab.
Produktet afleveres i plastspand med mærkning efter gældende lovgivning.
Anlægsdiagrammer og tilhørende metodeforskrifter findes i bilag
- - - - - - - - - - - - - - SPØRGSMÅL -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
som ses i bilaget skal der tages 10 mol svovlsyre i arbejde ved syntesen.
- Beregn hvor mange kg samt L 20% svovlsyre det svarer til.
- Beregn hvor mange mol ammoniak der skal anvendes, når der tilsættes støkiometrisk
mængde.
- Beregn hvor mange kg samt L 15% ammoniakvand, der forventeligt skal benyttes ved
syntesen.
- Beregn mængder og sammensætningen i slutblandingen:
Kg i alt samt procent ammoniumsulfat og procent vand.
- Hvad vil pH være i slutopløsningen, som udelukkende består af ammoniumsulfat?
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - -
Håber der er nogen der kan hjælpe mig :)
Svar #1
12. februar 2014 af mathon
H2SO4 (aq) + 2 NH3 (aq) ---> (NH4)2SO4 (s)
ækvivalente mængder 1 mol 2 mol 1 mol
10 mol 20 mol
20 masse% H2SO4 har densiteten 1,143 kg/L
10 mol ren H2SO4 = (10 mol) · (0,09808 kg/mol) = 0,9808 kg
som fylder
(0,9808 kg) / (1,143 kg/L) = 0,858 L
Svar #2
12. februar 2014 af mathon
rettelse til #1
H2SO4 (aq) + 2 NH3 (aq) ---> (NH4)2SO4 (s)
ækvivalente mængder 1 mol 2 mol 1 mol
10 mol 20 mol
20 masse% H2SO4 har densiteten 1,143 kg/L
10 mol ren H2SO4 = (10 mol) · (0,09808 kg/mol) = 0,9808 kg
dvs
som forefindes i (0,9808 kg) / 0,20 = 4,904 kg 20 masse% H2SO4
som fylder
(4,904 kg) / (1,143 kg/L) = 4,290 L
Svar #3
12. februar 2014 af mathon
15 masse% NH3 har densiteten 0,926 kg/L
20 mol ren NH3 = (20 mol) · (0,01703 kg/mol) = 0,3406 kg
dvs
som forefindes i (0,3406 kg) / 0,15 = 2,2707 kg 15 masse% NH3
som fylder
(2,2707 kg) / ( 0,926 kg/L) = 2,452 L
Svar #4
12. februar 2014 af mathon
slutblanding:
10 mol ren (NH4)2SO4 har massen (10 mol) · (0,13214 kg/mol) = 1,3214 kg
i
blandingsvolumen
(4,290 L) + (2,452 L) = 6,742 L (uden volumenændring)
med totalmasse
mtotal = (4,904 kg) + (2,2707 kg) = 7,1747 kg
hvoraf
mvand = (7,1747 kg) - ((0,9808 kg) + (0,3406 kg)) = 5,8533 kg
.
procent ammoniumsulfat
((1,3214 kg)/(0,071747 kg))·1% = 18,4%
procent vand
((5,8533 kg)/(0,071747 kg))·1% = 81,6%
Svar #5
12. februar 2014 af mathon
pH-beregning i ammoniumsulfatopløsningen
hvis formelle koncentration
er
c = (10 mol) / (6,742 L) = 1,48324 M
dvs
c(NH4+) = 2 · c = 2 · (1,48324 M) = 2,96648 M
pKs(NH4+) = 9,25 hvilket indikerer svag syre:
ved 25°C:
pH = 0,5·(pKs - log(cs))
pH = 0,5·(9,25 - log(2,96648)) = 4,4
Skriv et svar til: syntese beregning.
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.