Historie

Israel

06. maj 2012 af hudhud123 - Niveau: 8. klasse

hej!

her nogle spørgsmål som jeg har meget svært ved at svare på! håber at nogen vil hjælpe:)

1.hvorfor har Israel ret til at eksistere?

2. hvorfor har Isreal ret til at beholde de besatte områder?

3. hvordan opnår vi fred?


Brugbart svar (2)

Svar #1
06. maj 2012 af YesMe (Slettet)

1. Det er også et hypotetisk spørgsmål, om de har ret til at eksistere, da landet er ældgammel og eksisteret for mange år siden. Kort sagt, efter Kristendommen fik magten til at styre hele Europa, ville de selv gerne udslette jøder ifølge NT. (Selv Martin Luther hadede jøder). Der blev dannet en bevægelse (kan ikke huske hvad det hed) i 1900-tallet af de kristner i England. Man startede sådan en tro, hvor Jesus ikke ville komme tilbage medmindre jøder styrede Jerusalem. Så har kristner derfor udviklet denne tro, at jøder skulle vende tilbage til Jerusamen for at få Jesus vende tilbage. Når han vender tilbage, forventer de ham at lede jøder til kristendommen.

2. Genlæs nr. 1. Efter min mening er, at de ikke bare skal komme for at overtage et land ved at dræbe de uskyldige mennesker.

3. Godt spørgsmål???


Brugbart svar (2)

Svar #2
06. maj 2012 af peter lind

1. Det skyldes en vedtagelse i FN

2. De har ikke ret til at beholde de besatte områder; men på grund af støtte fra USA slipper de godt fra at beholde dem.

3. Det er der mange der gerne vil vide. Hvis du ved hvordan vil du være berettiget til en nobelpris


Brugbart svar (2)

Svar #3
07. maj 2012 af Phenomenal (Slettet)

#1 Hvordan kan dit 3. svar besvare det 3. spørgsmål?


Brugbart svar (2)

Svar #4
08. maj 2012 af JonasKbh (Slettet)

Populært sagt er Israel et udtryk for Europas dårlige samvittighed over jødernes skæbne under krigen. Argentina var også i spil som en kommende jødisk stat, men valget faldt til sidst på Israel (der boede allerede en del jøder).

Det er sandt at FN spille en stor rolle, men jøderne/israelerne var allerede godt igang med udrensningen af palæstinenserne da FN vedtog oprettelsen af Israel. Nogle af verden første rigtige terrorgrupper er f.eks jødiske Stern og Haganah.

Det farlige ved denne debat er at gøre det til et tros eller race spørgsmål. Primært handler det jo om, at jøderne var forfulgte i Europa, og derfor fik en del af Palæstina som kompensation. I dag handler det om penge, magtpolitik og jord.


Brugbart svar (2)

Svar #5
08. maj 2012 af YesMe (Slettet)

#3

Det er jo ligegyldig, for man sikkert bliver jo uenig om det. Tror du ikke det? Dette svar hænger sammen til det første svar, hvor bevægelsen blev total planlagt for at skaffe jødernes land tilbage med et bestemt formål. Hvordan det meningsløs formål blev accepteret vides ikke. Kort sagt, hvis bevægelsen ikke havde eksisteret, havde denne ide (om Israel) ikke fundet sted. Hvordan/hvad det ville ske, hvis bevægelsen ikke havde eksisteret - er nonsense.

Hvis Messiah havde sagt, at han ville komme tilbage, så vil det ske uanset hvad. Derfor er det jo ikke sikkert, om jøder pludselig vil blive udslettet indtil han er kommet tilbage, vel? Altså, hvorfor har man så dannet sådan en bevægelse om det? (Derfor er det et meningsløs formål)


Skriv et svar til: Israel

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.