Studieretningsprojekt/-opgave (SRP/SRO)
Samf/A og Eng/A: SRP - hjælp?
Godaften studieportalen :-).
Jeg skal skrive SRP i Samf/A og Eng/A, og har her valgt emnet "senmoderne identitetskonstruktion". Jeg vil altså gerne undersøge hvordan vi definerer os selv som individer, og hvordan vores senmoderne samfund har en indflydelse på dette.
Problemet består i at jeg til min SRP-vejledning fik at vide at jeg skulle afgrænse mit emne, da det er for meget / svært. Jeg havde derfor tænkt på om man kunne skrive noget om sub-kulturer (så som hip hop da det startede), og kæde det sammen med den måde vi tænker / agerer på idag som individer, gerne med mulighed for at inddrage nogle sociologer / eksperter samt engelsk empiri (enten fiktivt eller sagprosa) eller andet.
Er dette helt hen i hampen? Og hvis ikke, har i så nogle forslag til bøger o.a. der kunne være spændende? - og hvis det er, har i så et forslag til hvad man ellers kunne undersøge indenfor emnet "senmoderne identitetskonstruktion"?
M.v.h Emil :-)
Skriv et svar til: Samf/A og Eng/A: SRP - hjælp?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
