Historie

Kystbanesocialister

04. juni 2006 af Blackbirdy (Slettet)
What is that? =/

Brugbart svar (0)

Svar #1
04. juni 2006 af 150972 (Slettet)

Typisk folk der bor langs nordkysten(Hellerup, Rungsted, Vedbæk osv) der samtidig har den RIGTIGE mening, med hensyn til, at man skal tage sig af de svage fx flygtninge. Det er jo også nemt nok at synes det er nødvendigt at "redde" verden, så længe det ikke er der hvor de bor.(de fleste er jo afskåret for at flytte dertil).

Det kaldes også dobbeltmoral!

Svar #2
04. juni 2006 af Blackbirdy (Slettet)

Aha...så man kan kalde en person for en kystbanesocialister... sejt....

hvad gjorde at den opstod den i 60'erne?

Brugbart svar (0)

Svar #3
04. juni 2006 af FredeW (Slettet)

Det har nok noget at gøre med den såkaldte postmaterialisme. I 60'erne begyndte overflodssamfundet at opstå; folk havde penge nok til at klare de basale livsnødvendigheder og derfor begyndte andre spørgsmål omhandlende f.eks. værdier at spille en rolle.

Det er for øvrigt vist gentagne gange, at holdningsskiftet generelt kommer med en længere uddannelse og ikke med pengene.

Svar #4
04. juni 2006 af Blackbirdy (Slettet)

Jeg sys at det er et af de mest spændende ord jeg nogensinde har lært.. jeg ved ikke hvorfor.. det lyder bare sejt.... hehe :D


Din kystbanesocialister!! HÆHÆHÆH

Skriv et svar til: Kystbanesocialister

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.