IT

Gem excel-ark som tekstfil

25. oktober 2004 af Qhurt (Slettet)
Hej !

Jeg vil gerne exportere nogle data fra et excel-ark til en tekst-fil, hvor data'ene ikke længere er opdelt i rækker og kolonner, men blot kommer i en lang række separeret med mellemrum, er der nogen der hvem hvordan ?

mvh. Qhurt

Brugbart svar (1)

Svar #1
25. oktober 2004 af iB (Slettet)

Hmmm, tror ikke Microsoft havde tænkt på lige præcis det. Hvorfor vil du have dine tal i det format, og hvormange tal er der tale om? Noget man måske kunne gøre, var at flytte tallene over i et andet prog, fx matlab, hvor man så måske kunne lave noget smart. (i matlab kan man i hverfald lave en matixe om til en vektor, og mon ikke også man kunne få ind mellemrumme også)

Brugbart svar (1)

Svar #2
25. oktober 2004 af iB (Slettet)

Jeg blev nysgerig på om det jeg sagde med matlab kunne lade sige gøre, og det kan det :-) Jeg kan sende dig matlab-filen, eller du kan sende mig dataerne, hvis du stadig skal have fikset det...

Svar #3
26. oktober 2004 af Qhurt (Slettet)

Lidt om formålet med min tekstfil.
Jeg er medlem af en lille klub, hvor vi kører med racerbiler, på en 4-sporet racerbane. Løbene er overvåget af et gammelt DOS-baseret tidtagnings-program, som kan indlæse navnene på deltagerne i de forskellige heats fra en tekst-fil. Men det er egentlig ret bøvet at skulle indtaste alle navne, og i den helt rigtige rækkefølge.
Derfor har jeg lavet et excel-ark, som dels blander deltagerne fuldstændigt tilfældigt, men også holder styr på at man kører 1 heat i hvert spor, og ikke møder de samme modstandere 2 gange.
I min excel-ark står alle navne så i 4 kolonner, en for hver spor, og i f.eks. 26 rækker hvis der 26 heats.
Når så jeg gemmer mit excel-ark som en mellemrums-separeret fil, vil jeg gerne undgå linie-skiftet mellem hver række.
Hvad angår MatLab, har jeg godt nok hørt om programmet, men aldrig stiftet bekendskab til det, så jeg vil helst undgå at skulle drage yderligere programmer ind i billedet. Det vil jo umiddelbart kun komplicere processen at skulle konvertere fra ecxel til matlab, og derefter fra matlab til tekst-filen.

Brugbart svar (1)

Svar #4
26. oktober 2004 af iB (Slettet)

Ud fra det ark som du fortæller du har lavet, tror jeg næsten du ved mere om excel end jeg gør. Stadig tror jeg dog ikke, at excel kan klare netop det du gerne vil her. Mit forslag vil stadig være at tage dataerne fra excel, og så bruget er andet program til at sætte dem på liste.

Jeg kan selv minimalt med programering, og den smule programering jeg kan, har jeg primært lært i Matlab. -Derfor foreslog jeg dette program. Hvis du, eller måske nogen andre i jeres klub kunne bare lidt programering i fx C, skulle det ikke være noget problem at lave en lille *.exe som tager en txt matrice eksporteret fra excel, og laver den om til en liste (det er bare en simpel dobbelt for-løkke).

Det kan godt være der findes andre bedre måder, men dette er det bedste forslag jeg kan komme med...

Skriv et svar til: Gem excel-ark som tekstfil

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.