Studieretningsprojekt/-opgave (SRP/SRO)

Kryptering

15. december 2008 af dinesan1990 (Slettet)

Hey, er der nogen andre der skriver i kryptering? , for jeg er stødt på det problem at jeg skal beskrive principperne i RSA kryptosystemet, hvilket vil sige at jeg matematisk set overordnet skal forklare det, hvilket jeg synes er pænt svært da jeg man skal bruge man beviser og formler osv. Nogen der kan hjælpe med at gøre det enkelt? :p  


Brugbart svar (0)

Svar #1
15. december 2008 af DeutscherDäne (Slettet)

Du skriver selv, at du skal vise princippet bag RSA-systemet. Du skal med andre ord blot give et overordnet eksempel på RSA-systemet, dvs. regne med modulo... Jeg kender godt overfladisk til matematikken bag kryptering.


Svar #2
15. december 2008 af dinesan1990 (Slettet)

 Jeg har vedhæftet en fil, hvor jeg har redegjort for principperne. Kan du se om det er forståelig og uddybende nok,? Min vejleder har sagt at jeg at  måske ikke gå i dybden, men  stadigvæk give det indtryk at har fuld forståelse for hvad jeg skriver.Så måske er det en god ide at forklare formler, men ikke nødvendigt at give lange beviser. Jeg bare være sikker på at det ikke kun er mig der forstår lige det jeg har skrevet.


Brugbart svar (0)

Svar #3
15. december 2008 af thomas3730 (Slettet)

En god bog at læse er Kryptologi af Peter Landrock og Knud Nissen. Tog mig et par dage at forstå teorien men jeg kom igennem. Skiver også nu om kryptologi til min SRP.


Brugbart svar (0)

Svar #4
13. december 2009 af simselund (Slettet)

Hvor er det der link?? :)


Skriv et svar til: Kryptering

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.