Studieretningsprojekt/-opgave (SRP/SRO)

SRP Hydrodynamik

17. december 2008 af jeghadersrp (Slettet)

Hey, jeg er en dreng der arbejder med hydrodynamik (og ja, det er ved at tage livet fra mig!). Jeg har et par spørgsmål, hvilke jeg håber nogen gider besvare :)

For det første, er der disse dele af min opgaveformulering som jeg har brug for at få afklaret:

"Du skal endvidere opstille en differentialligning for positionen af et skib der trækkes gennem vand. Differentialligningen skal løses for forskellige antagelser om vandmodstandens afhængighed af skibets fart. Du skal foretage en eksperimentel undersøgelse af bevægelsen af forskellige skibsmodellers bevægelse gennem vand. Forsøgsresultaterne skal sammenholdes med din differentialligningsmodel."

Er der nogen derude der kunne forklare helt præcist hvad der kræves af dette og hvordan differentialligningsmodelen skal laves? 

                                                                                                                            v.h. Ham der hader SRP


Brugbart svar (0)

Svar #1
17. december 2008 af peter lind

Du bør prøve med et gæt på at gnidningsmodstanden er proportion al med farten i en eller anden potens n. Proportionalitetsfaktoren vil være afhængig af en masse ting, som du nok ikke skal gå ind i.


Skriv et svar til: SRP Hydrodynamik

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.