Historie

De Glader 60ene

26. februar 2017 af Stjerneskud2016 - Niveau: 9. klasse

Hej!

Jeg arbejder nu med Den kolde krig i historie. Jeg har en opgave hvor jeg skal beskrive de glade 60ene. jeg har lige læst at "Supermarkeder, byggemarkeder, hvidevareforretninger, radio og fjernsynsforretninger samt bilforhandlere skød op over alt, og var de synlige beviser på, at danskerne var ved at få penge på lommen" 

Men hvorfor var danskerne ved at få pengene på lommen? Der står også "Danmark ændrede sig fra et lidt trist og gråt efterkrigssamfund til et samfund hvor mange ikke bare kunne drømme, men også kunne føre deres drømme ud i livet, Villa,Volvo og Vovhund"

Hvordan synes du jeg skal beskrive de glade 60ene?

Mange tak på forhånd!


Brugbart svar (0)

Svar #1
27. februar 2017 af Bang7812

prøvat læs om hvordan produktionsaperatet ændrede sig og hvilken betydning denne mankante ændring i erværvslivet havede for mugliheder for efiktivisering og mulighed for yderligere eksport 

Kan det være at der ikke kun har været en industriel revultion? : )


Svar #2
05. marts 2017 af Stjerneskud2016

Bang7812

Mange mange tak!


Skriv et svar til: De Glader 60ene

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.