Samfundsfag
SAMF. SKR. EKSAMEN
Nå, lad os så få lidt debat i gang om opgavesættet, hvad folk har skrevet om, og vigtigst af alt; hvordan det gik?!
Jeg synes umiddelbart, at det var et godt sæt, selvom ikke alle på mit hold var enige! Skrev desuden opgave C.
Hvad med jer folkens?
Svar #1
17. maj 2005 af erdos (Slettet)
Jeg er nogenlunde tilfreds - fik da skrevet 10 sider. Jeg synes blot, at de skal til at stramme den med hensyn til omfanget af deres opgaver. At lave to opgaver i fællesdelen er jo vanvittigt selvom de er lette at besvare.
Jeg skrev delopgave B og har en fornemmelse af, at opgave C er den mest skrevne? Jeg har endnu ikke hørt om valg af delopgave D.
Svar #2
17. maj 2005 af chrelle (Slettet)
Her er hvad jeg kom frem til hurtigt.
Opgave A:
Ludwig von Mises er liberalist, hylder den amerikanske kapitalistiske økonomi, og kan ses som at han tager afstand for kommunismens sovjet!!!
John M. Keynes er en mellem ting mellem ludwig og Tilly!!
Tilly - går ind for sociale værdier..
Jeg skrev også om opgave C!! Var bare kedeligt at man skulle redegøre for alle de tal og tabeller! gaab.. Men en okay og aktuel opgave...
Jeg skrev i alt 7 sider... Jer andre???
Svar #3
17. maj 2005 af erdos (Slettet)
Svar #4
17. maj 2005 af chrelle (Slettet)
Svar #5
17. maj 2005 af mariannelp (Slettet)
I fællesdelen kom jeg frem til:
- von Mises: klassisk liberalist, der går ind for 100 % markedsøkonomi og nærmest laissez faire økonomi.
- Keynes: NATURLIGVIS keynesianer.. mellemting ml. de to andre.
- Tilly: socialistisk tankegang, der næsten kan opfattes som en fortaler for planøkonomiske tilgang. (er jeg gået for vidt??)
Opg. 2: begrænsninger i den globale handel: toldsatser, landbrugsstøtte, protektionisme samt de ting, der nævnes i bilag B2.
Opg. 3: en liberalisering vil gavne u-landenes økonomi. Dog er der en del forudsætninger, der skal opfyldes. (fx fjernelse af protektionisme fra både i- og u-landenes side, fair handel, overholdelse af WTOs principper, optagelse af flere lande i WTO m.m.) Liberaliseringen skal ske gradvist - evt. via regionale frihandelsområder som foreslås i bilag B4, og fx samtidig med, at der satses på komparative fordele.
Syntes det gik ok, men var godt nok i tidspres! Havde ikke helt tid nok til opg. 2 og 3, og det kan vist desværre ses på sammenhængen.
Stort set alle hos os (ca. 30 samf. elever) skrev opg. C, mens stort set ingen skrev B og D!
Svar #6
17. maj 2005 af sacinofo (Slettet)
ja - jeg var mest enig med Mises med en tand at Keynes.. ;) -
Svar #7
17. maj 2005 af erdos (Slettet)
Svar #8
17. maj 2005 af mariannelp (Slettet)
Jeg var også klart mest enig med von Mises og Keynes, hvilket fremgår af min diskussionsopgave, men har ikke skrevet, hvad jeg personligt mener i opg. 1, da det jo "blot" var en undersøgelsesopgave på redegørelsesniveauet, hvilket gør min personlige mening irrelevant. Tror ikke vi skal frygte gammelsocialistiske og røde censorer - min lærer er i hvert fald absolut ikke rød, og forhåbentlig er de røde kompetente nok til at se udover personlige politiske meninger.
Svar #9
17. maj 2005 af erdos (Slettet)
I kan jo altid kigge forbi:
https://secure.vu.dk/type.php?type=19
Held og lykke med de fremtidige eksamener!
Svar #10
17. maj 2005 af LilLulu (Slettet)
Andre som skrev D'eren; hvad brugte I trekanten til?
Svar #11
17. maj 2005 af Rune (Slettet)
Svar #12
17. maj 2005 af Maddie (Slettet)
Svar #13
17. maj 2005 af sillyho (Slettet)
Okey, kender i det når man er et kvaj til samfundsfag og ikke har hørt efter siden man startede..
Jeg synes min opgave blev rimelig god. I fællesdelen beskrev jeg, som i, det forskellige "ismer" som hver tekst tilhørte. Også de økonomiske skoler.
Her får jeg bekræftete at jeg har begivet mig ud på noget der var super rigtigt - dejlig lettet.
Desuden skrev jeg om opgave C. Køn og ligestilling. Det var ok, men lidt kludret :-)
I helhed et fint opgave ark, som jeg heldigvis fik noget konstruktivt ud af :-)
Svar #14
17. maj 2005 af Mansus (Slettet)
Er der nogen der kan give mig et link.
Syntes ikke lige jeg kan finde noget på uvm's hjemmeside.
Svar #15
17. maj 2005 af Astrid (Slettet)
Sidder og smiler, for har det præcis på samme måde.
Åh hvilken lettelse at have det overstået med en fornemmelse af, at det for en gangs skyld er gået godt.
Svar #16
17. maj 2005 af sillyho (Slettet)
Første gang føler jeg at jeg har lavet noget godt i samfundsfag!
Skønt - nu har jeg kun 8 eksamner tilbage:-)
Er der nogle der også skal op i mundtlig samfundsfag?
Svar #17
17. maj 2005 af brumbassen (Slettet)
Svar #18
17. maj 2005 af chrelle (Slettet)
Man har det med at fumle lidt med tallene under disse pressede situationer... Og forstil dig en censor som sidder med 50 stile han skal rette... Jeg tror ikke han gider at sidde og regne efter om du nu også HAR fundet frem til det du mente...
Hvis du desuden har gjort det rigtigt i diskussionen, tæller det ikke de store ned, hvis han vælger at regne efter.. Men du får hvertfald ikke 13 så ;)
Svar #19
17. maj 2005 af zIOn (Slettet)
#3 Haha, helt enig!!
Jeg ved desuden fra tilknytning til andet, at jorduddelinger ALTID ender med, at de dårligste bønder sælger til de bedste, således at det til sidst kun er én der ejer AL jorden; hans argument holder ikke en meter.
Svar #20
18. maj 2005 af cillekone (Slettet)
Det var ellers hvad de fleste fra Køge Gym mente. Jeg synes det var en ordentlig omgang "kom let over plankeværket" hvorfor ikke tage noget med noget mere kød på som fx EU (udvidelse), kommunalreform eller andre ting, i stedet for det skrammel.
Men det gik vel som det gik fik skrevet 8 sider og skrev opgave d!!!!
Men det er da godt der er nogen der har fået en god studentereksamen i samfund!
