Andre fag

Undervisningsmateriale

26. maj 2011 af helena9999 (Slettet) - Niveau: 10. klasse

Hej.

Vi er i gang med  vores afsluttende projekt i 10. klasse, (i stedet for eksamen) 

Vores projekt er om mennesket særstilling på jorden, altså om vi mennesker er så særlige som mange går og tror, og om vi kan tillade at behandle andre arter som vi har lyst.

Og vi har valgt at vores handling, altså hvordan vi får vores viden ud til folk, skal være at vi skal lave undervisningsmateriale rettet mod 8.-9. klasse.  Og så sender vi materialet ud til nogle skoler, og håber at de kan afprøve det i undervisningen, og så få noget respons.

Så jeg ville høre om der er nogle der har nogle gode ideer til det, om i kender nogle gode øvelser man kan lave med en klasse, sådan at det både er spændende for elever og lærer, og så at eleverne bliver undervist i emnet, menneskets særstilling på jorden.

Vi ville blive glad, hvis i gad at komme med nogle ideer.

med venlig hilsen

Helena og Laura


Skriv et svar til: Undervisningsmateriale

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.