Samfundsfag

Spørgsmål til politikerpanelet

11. september 2011 af zzzZZZzzzzzZ (Slettet) - Niveau: B-niveau

Hej guys

Jeg sidder lidt i saksen og håber på i kan hjælpe mig, vi får besøg af et politiker panel imorgen og så skal der jo stilles nogle spørgsmål, min samf lærer har lige her i sidste øjeblik besluttet sig for at jeg da er mand for det job, men jeg er lidt på bar bund, og det er her i dejlige mennesker kommer ind i billedet, er der nogle der kan fremtrylle nogle lækre, velformulerede spørgsmål, som jeg kan bruge? jeg ved godt jeg er lidt sent ude, men håber i kan bære over med mig og give en hjælpende hånd :)

emnerne er:

Økonomi og beskæftigelse
Danmark i krig
Uddannelse og SU
Integration og indvandring

debattørerne er: Yildiz Akdogan (S), Ida Auken (SF), Martin Geertsen (V) og Rasmus Jarlov (KF).

jeg vil gerne fokusere på venstre og konservertiv, men alt vil blive taget godt imod!

håber i har tid til at hjælpe !


Brugbart svar (0)

Svar #1
11. september 2011 af Binnar (Slettet)

Et spørgsmål kunne være til økonomi og beskæftigelse:

1. Hvordan kan det være i afskaffer efterlønnen, når så mange er imod det (afhængig af om de er for eller imod)?

2. Hvorfor har I endnu ikke valgt at trække vores danske soldater tilbage, og hvorfor ændrer I hele tiden årsag til hvorfor I er der?

3. Hvad skal vi unge gøre for at blive hørt i dette dilemma omkring su?

4. Hvordan kan det være at I vil uddanne flere folk, når der ikke er job nok`?

 

 


Brugbart svar (0)

Svar #2
11. september 2011 af emul0c

Skal virksomhedsskatterne op eller ned?

Hvad er baggrunden for at man placerer indvandrer i "ghettoer" i København, Odense og Aarhus - i stedet for at integrere dem ligeligt fordelt over alle landets kommuner?

Der er i tiden meget tale om at der er såkaldte "zoner" hvori Sharialovgivningen er meget udbredt - hvad har I tænkt jer at gøre ved dette?

Hvornår trækker danmark sig ud af Afghanistan henholdvis Irak? ..og har I planer om at sende styrker til Syrien eller andre afrikanske lande?

S og SF: I siger at folk skal arbejde 12 minutter mere om dagen - har I i det forslag taget højde for, at mange menneskers arbejdsuge langt overstiger 37 timer, specielt blandt højtuddannede?

Hvad er planen når rige danskere begynder at flytte udenlands fordi danmark ikke er konkurrencedygtig på skatten?

V og K: Hvorfor prøver I så ihærdigt at få folk hurtigere igennem uddannelsessystemet - er I ikke bange for at det går ud over kvaliteten? Hvad er holdningen til sabbat-år?


Brugbart svar (0)

Svar #3
11. september 2011 af Walras

Økonomi:

Til S-SF: Hvem skal betale bankskatterne? Vil disse skatter ikke ramme almindelige danskere igennem eksempelvis forhøjede gebyrer?

Vil S-SF stemme for efterlønsreformen, hvis de ikke alene med Enhedslisten som parlamentarisk grundlag har flertal? Hvis ikke:

Kunne det tænkes, at S-SF-Ø kunne finde på at benytte Grundlovens §42 og indkalde til folkeafstemning vedrørende efterlønsreformen? 

Er det ikke en asocial løsning at beholde efterlønnen, når kun de, der er meldt ind i en fagforening og har indbetalt til ordningen, kan benytte sig af den? - Ville det ikke være mere socialt, hvis ordningen gjordes generel og målrettedes nedslidte?

Til V-K: Vil V-K støtte op om at øge arbejdstiden (med en time om ugen eller lignende), hvis det kan lade sig gøre samtidig med en efterløns- og dagpengereformen?

Til alle: Hvordan kan det være, at brugerbetalingen i sundhedsvæsenet er indrettet så socialt skævt? - Når det nu er sådan, hvordan kan det så være, at S, SF og V alle er imod at ændre på dette faktum? Støtter Rasmus Jarlov op om Barfods udtalelser om, at De Konservative er villige til at se på brugerbetalingen i sundhedsvæsenet?

Hvordan kan det være, at I kan afvise at røre ved boligskatterne i hele den kommende valgperiode, når henimod alle økonomer foreslår at omlægge skatten, så indkomstskatten sænkes og boligskatterne forøges?

Hvor består den sociale profil i, at kun boligejerne får skattelettelser under det nuværende skattestop?

Jeg synes, at det er mest interessant at spørge ind til S-SF, for det er deres plan, der rummer flest usikkerhedsmomenter. V-K's økonomiske plan er mere sikker (om end stadig ikke omgribende nok), det største kritikpunkt er derfor nok deres manglende ambitioner, for vi har ikke hørt mange bud på, hvad de vil få næste valgperiode til at gå med, såfremt efterløns- og dagpengereformen gennemføres relativt hurtigt.


Skriv et svar til: Spørgsmål til politikerpanelet

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.