Andre fag
Nationaltest...... 8kl
Hej jeg skal have nationaltest i Geografi og Dansk, hvad synes I jeg mest skal øve mig på og hvad jeg kan komme ud for? :)
Svar #1
17. januar 2012 af Emirim (Slettet)
Altså jeg synes ik rigtigt du skal øve dig på noget, hvis det er dine stærke sider.. (fordi det er en national test) Men jeg vil råde dig til at skimme igennem din geografi bog. Det hjælper en del. Jeg går selv i 8. klasse, og jeg har været igennem dansk og geografi nationaltest, og geografi er meget let.. Der er det bare om at vælge et ud af flere valgmuligheder.. I dansk kommer der mange ord, hvor du skal svare på hvad det betyder, og det er også meget let..
Svar #2
19. januar 2012 af ramiac (Slettet)
"#1 er jeg enig med
men der er også nogle demotest på evaluering.dk dem kan du også prøve for at få en fornemmelse af hvordan de ser ud.
Svar #3
19. januar 2012 af Emirim (Slettet)
Ja, hvis du ikke har prøvet en demo test så burde du gøre det. Så vil du også forstå at der ikke rigtig er noget at øve sig på. Held og lykke til dine terminsprøver :)
Skriv et svar til: Nationaltest...... 8kl
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
