Historie

EU - fremlæggelse.

27. april 2012 af Kondrup12 (Slettet) - Niveau: A-niveau

Jeg skal fremlægge om følgende, og er helt på bar bund. Eventuelt en man kunne betale sig til lidt hjælp fra?

 

Redegør for hovedlinierne i diskussionerne om indretningen af samarbejdet – fra starten – og debatter om indholdet, altså også de politikområder, som EU skal beskæftige sig med. Hvor står de største medlemslande i disse diskussioner – og Danmark?

Hvordan kan man karakterisere præsident Francois Mitterrands tilgang til samarbejdet – herunder muligheden for at opnå konkrete resultater?

Er premierminister Margaret Thatchers tale i Brügge udtryk for modstand mod et europæisk samarbejde? Hvordan vil du karakterisere premierministerens opskrift på et samlet Europa? Og er et tæt samarbejde over Atlanterhavet uforeneligt med forpligtende samarbejde?

 

På forhånd tak.


Skriv et svar til: EU - fremlæggelse.

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.