Samfundsfag

Humanisme

01. april 2013 af overkontroversiel (Slettet) - Niveau: B-niveau

Hej Studi

Jeg kan ikke finde svar på disse spørgsmål:

-Giv nogle eksempler på en humanists holdning til følgende:

frihed

lighed

rigdom

fattigdom

lykke

religion

 

 

-Nævn nogle vigtige elementer i humanismen

 

 


Svar #1
01. april 2013 af overkontroversiel (Slettet)

Kan en eller anden ikke hjælpe mig?


Brugbart svar (2)

Svar #2
01. april 2013 af 123434 (Slettet)

www.ordnet.dk

"livsanskuelse som sætter mennesket i centrum og lægger vægt på det enkelte menneskes værdi og dets mulighed for at udvikle sig i frihed og moralsk ansvarlighed, uafhængigt af ydre autoriteter."

Humanisme

Er ikke religiøse

Mennesker er fornuftige nok til at træffe beslutninger selv, uden Guds hjælp.

Humanismen ser frihed, rationalitet/fornuft, tolerance som vigtigt.

Mennesket er vigtigt.

 

 


Svar #3
01. april 2013 af overkontroversiel (Slettet)

Tusind tak.

Kan jeg få hjælp til dette spørgsmål.

Hvordan er forholdet mellem humanisme og liberalisme?


Brugbart svar (1)

Svar #4
01. april 2013 af 123434 (Slettet)

Humanisme er ikke som sådan en ideologi. Liberalismen handler om menneskets frihed, udbud/efterspørgsel mm.

 

 


Brugbart svar (1)

Svar #5
15. august 2013 af mathon

Liberalisme


Det er almindeligt at benytte termen liberalisme om de politisk-økonomiske teorier, der betragter frihed som en grundlæggende værdi og individets bevidste egeninteresse som en grundlæggende drivkraft og som betragter staten som en garant for de selvstændige individer dvs statens rolle er at garantere ro og orden, garantere ejendomsretten og stabiliteten, således at rationelt forudsigelige (ikke despotiske og ikke tilfældige) handlinger muliggøres.


Brugbart svar (0)

Svar #6
15. august 2013 af mathon

Humanisme

Den rationalistiske livsbetragtning betød en gennemgribende ændring i menneskets opfattelse af sig selv og sin tilværelse og afstedkom derfor sociale og politiske forandringer. 
Livet blev humaniseret, dvs livet skulle indrettes således, at mennesket selv var formålet med alle indretninger.

Livet havde intet højere formål end at fremme det enkelte menneskes livslykke så meget som muligt. Den størst mulige lykke for det størst mulige antal mennesker.
 


Brugbart svar (0)

Svar #7
15. august 2013 af mathon

Liberalisme er politisk-økonomiske teorier, som alle har minimalstaten på programmet, medens humanisme er livsholdninger, som alle har det enkelte menneskes livslykke i centrum.


Skriv et svar til: Humanisme

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.