Samfundsfag

DRONNINGERUNDEN

15. juni 2006 af Mahinth (Slettet)
er der nogle der helt præcist kan forklare dronningerunden??

takker ;)

Brugbart svar (0)

Svar #1
15. juni 2006 af MeWannaGoBoom (Slettet)

Begrebet dækker over den opgave, som dronningen har i forbindelse med en regeringsafgang. Hun skal udpege en person, som støttes af et flertal i Folketinget og derefter danne en ny regering, en såkaldt dronningerunde.

I dag har Dronningen ikke politisk betydning!

Håber det var svar nok.

Brugbart svar (0)

Svar #2
15. juni 2006 af Roman Garcia (Slettet)

Det hører til de parlamentariske spilleregler. Hver partileder går ind en for en og siger, hvem de vil pege på som statsminister, og så dannes regerings ud fra det.
Dronningen har overhovedet ingen indflydelse.
Dronningen er bare en marionet i det danske system.

Svar #3
15. juni 2006 af Mahinth (Slettet)

nårh.. så det vil sige at hvis en regering går af. så er der en dronningerunde, dvs. at hver partileder går ind til dronningen , og den partiformand der har fået flest "stemmer" bliver udpeget som statsminister af dronningen?? hmm jamen der har da ikk været en dronningerunde her i landet i meeeget lang til vel??

Brugbart svar (0)

Svar #4
15. juni 2006 af Roman Garcia (Slettet)

Når regeringe går af, så udskriver de nyvalg (ofte). Efter det nye valg, er pladserne i folketinget blevet fordelt. Derpå sker der forhandlinger. Partiformændene finder en overenskomst, som betyder, at en gruppe kan skabe flertal for en given partiformand som statsminister. Efter disse forhandlinger går hver parti formand så ind til dronningen, og siger hvilken partiforman, de vil støtte som statsminister. Dette er en ren formalitet, da det allerede under forhandlingerne er blevet fastlagt, hvem der bliver statsminister.
Hvis der under forhandlingerne overhovedet ikke kan findes et flertal for en bestemt partiformand som statsminister, opstår der nogle problemer. I dette tilfælde er der lidt uenighed i den juridiske teori om, hvad man så skal gøre. Det kan i yderste konsekvens resultere i endnu et valg.

Brugbart svar (0)

Svar #5
15. juni 2006 af MeWannaGoBoom (Slettet)

#4

"Hvis der under forhandlingerne overhovedet ikke kan findes et flertal for en bestemt partiformand som statsminister, opstår der nogle problemer. I dette tilfælde er der lidt uenighed i den juridiske teori om, hvad man så skal gøre. Det kan i yderste konsekvens resultere i endnu et valg."

Er det sket tidligere?

Svar #6
15. juni 2006 af Mahinth (Slettet)

jamen er sku lidt væk nu.. hmm altså altsåååå... ,, hvornår finder dronningerunden sted??
er det ved et folketingsvalg eller "regeringsvalg" ??

Brugbart svar (0)

Svar #7
15. juni 2006 af Roman Garcia (Slettet)

#5
Nej det er ikke sket tidligere, at der overhovedet ikke kunne findes en statsminister. Ofte har man fundet en løsning.
Situationen opstår, når der overhovedet ikke kan findes flertal i folketinget for én partileder. Det vil sige, at hvis én partileder bliver statsminister, vil han blive mødt af et mistillidsvotum med det samme. I disse sitautioner er der nogen, der mener, at man skal nedsætte en ad hoc-regering af embedsmænd, som kun har en opgave, og det er at udskrive nyvalg. Andre i den juridiske teori mener, at det derimod er den afgående statsminister at udskrive nyvalg. Man håber så på, at det nye folketingsvalg vil give en sammensætning i folketinget, som giver et flertal bag én partiformand.

#6
Efter folketingsvalg bliver det klart, hvor mange pladser det enkelte parti får. Derpå går man til forhandlingerne. Eksempelvis siger parti X vi har så mange folketingspladser, og vi vil gerne støtte partiformanden fra parti Y, hvis vi får nogle ministerposter. Hvis X og Y har flertal i folketinget, så bliver Y statsminister.
Det er efter folketingsvalget, man begynder forhandlingerne, og efter forhandlingerne, går man ind til den såkaldte dronningerunde.

Svar #8
15. juni 2006 af Mahinth (Slettet)

okay.. hvis nu gør såen her og siger.. f.eks at der lii har været folketingsvalg.. (det er borgerne der stemmer partierne ind i folketinget ikke? ) hvorn bliver regeringen så valgt såen helt præcist?? af borgerne eller hva??

Svar #9
15. juni 2006 af Mahinth (Slettet)

Når der er en regerinq , oq de kommer med en ny lov ( ex ) , som de vil ha qennemført , oq føre ud i livet , så i dronninqerunden, der qår dem fra reqerinqen op til dronninqne oq spørq hende om lov , til at "udføre" denne nye lov ..


^^ er det ikk en dronningerunde??

Brugbart svar (0)

Svar #10
15. juni 2006 af Roman Garcia (Slettet)

Når danskerne stemmer, så stemmer vi på folketingsmedlemmer. Vi stemmer altså politikere ind i folketinget. Folket vælger ikke direkte regeringen, men ofte ved man, hvem der bliver statsminister, da det danske system er delt op i to fløje.
Regeringenschefen/statsministeren vælger selv, hvilke personer der skal være ministre, og hvor mange ministre der skal være. Det er altså Anders Fogh som bestemmer, hvem der skal sidde i regeringen. Det behøver ikke, at være en folketingspolitiker, der bliver udnævnt til minister. Anders Fogh kan godt vælge personer, der ikke sidder i folketinget. Borgerne har ikke direkte indflydelse på regeringssammensætning. Det styrer Anders Fogh. Det eneste borgerne kan bestemme er, hvem der skal sidde i folketinget.

Svar #11
15. juni 2006 af Mahinth (Slettet)

hmm eller er det ikk en minister hun ska udpege hvis der er uenighed om dette??

Svar #12
15. juni 2006 af Mahinth (Slettet)

troede vi stemte partier ind i folketinget???

Brugbart svar (0)

Svar #13
15. juni 2006 af Roman Garcia (Slettet)

#9

Nej, du tænker på statsråd. Her kommer statsministeren med de love, som er blevet vedtaget i folketinget, og dronningen skriver så under på disse love.

Brugbart svar (0)

Svar #14
15. juni 2006 af Roman Garcia (Slettet)

Når man stemmer til folketingsvalg, så kan man enten sætte kryds ved en person, sætte kryds ved et parti eller undlade at stemme. Langt de fleste vælger at stemme på en person. Denne person repræsentere også et parti. Så man kan egentlig sige, at man både stemmer på en person og et parti, når man stemmer.

Når statsministeren har valgt at en person skal være minister, så går han til dronningen, og hun godkender denne person til at være minister. Dette er også kun en formalitet.

Svar #15
15. juni 2006 af Mahinth (Slettet)

#14 er det dronningerunden??

Brugbart svar (0)

Svar #16
15. juni 2006 af Roman Garcia (Slettet)

Nej dronningerunde er når man skal finde ud af, hvem der skal være statsminister. Her går hver partiformand ind til dronningen og siger: Vi vil gerne have x til at være statsminister.

Når man via dronningerunden har fundet ud af, hvem der skal være statsminister, begynder statsministeren at udnævne ministre. De personer statsministeren peger på til at være ministre, går så op til dronningen og godkendt/udnævnt til at være ministre. Det er dog ikke dronningerunden.

Svar #17
15. juni 2006 af Mahinth (Slettet)

nåeh okay.. men kan ikk se hva man skal bruge dronningerunden til.. fordi jeg kan da huske sidste gang der var valg, så stemte vi mellem anders fogh og Helle Thorning schmidt???

Brugbart svar (0)

Svar #18
15. juni 2006 af Roman Garcia (Slettet)

Ja, det er korrekt. Hvis man ved sidste valg stemte på en folketingspolitiker fra venstrefløjen, så var det ikke kun en stemme på den ene folketingspolitiker, men egentlig også en stemme på Mogens Lykketoft, som statsminister. Og hvis man stemte på en folketingskandidat fra Venstre, de konservative eller Dansk Folkeparti, så er det ikke kun en stemme på den ene kandidat, men også indirekte på Anders Fogh som statsminister. Det skyldes, at Dansk Folkeparti, de konservative og Venstre på forhånd havde aftalt, at hvis de fik flertal i folketinget, ville de pege på Anders Fogh som statsminister under dronningerunden.
De fik flertal, så Pia Kjærsgaard, Bent Bentsen gik ind til dronningerunden og sagde: Vi peger på Anders Fogh som statsminister. Derved havde de flertal i folketinget, og Anders Fogh var statsminister.
Dronningerunden er mest af alt en tradition.

Svar #19
15. juni 2006 af Mahinth (Slettet)

naaaah..- på den måde??? tak for hjælpen... men kan du ikk sige om dette så er rigtigt.. hvis jeg nu skal forklare om det til eksamen??

Dronningerunden finder sted, når folketingsvalget er overstået.. så går hver enkelt partiformand til dronning og fortæller hvem der skal være statsminister.. den der er blevet peget på flest gange, udnævner dronningen som statsminister??

#hm men altså vi plejer da også at stemme, og det bliver jo altid vist i fjernsynet.. hmm hvor de viser stemmeprocenterne osv.. hmm men hvad er det for et valg?? ;)

Svar #20
15. juni 2006 af Mahinth (Slettet)

er i ikk søde at svare??

Forrige 1 2 Næste

Der er 24 svar til dette spørgsmål. Der vises 20 svar per side. Spørgsmålet kan besvares på den sidste side. Klik her for at gå til den sidste side.