Andre fag

menneskerettigheder i dk

04. september 2006 af mr.man (Slettet)
Hey

Jeg har fået til opgave at skrive om menneskerettigheders rolle i DK.
Om det possetive og negative. Men ved ikke rigtig, hvad jeg skal inddrage som kunne være interassant (udover mohammed tegningerne). Har I nogle gode ideer?



Brugbart svar (0)

Svar #1
04. september 2006 af Sansnom (Slettet)

Du kan altid skrive, hvordan det var en stor fejl, da kvinder fik stemmeret. Det er et sikkert hit, hvis man vil skabe debat.

Svar #2
04. september 2006 af mr.man (Slettet)

hehe...

Nå, men har I andre nogle gode ideer?

:)

Brugbart svar (0)

Svar #3
04. september 2006 af FredeW (Slettet)

Hvis du undersøger Søren Krarups holdninger til menneskerettighederne, kan du hvert fald få et par ideer til noget negativt...

Brugbart svar (0)

Svar #4
04. september 2006 af Peden (Slettet)

#3:
Når man kommer med sådan en brysk udmelding, kræver det en forklaring så kom frisk.

#0:
Du kan undersøge forskellen på positive og negative rettigheder( positiv og negativ skal ikke forstås som godt/dårlig), og hvilke man i Danmark anser for at være vigtigst. De kan defineres således: "Positive rettigheder pålægger andre pligt til at arbejde/betale for at øge din frihed. Negative rettigheder pålægger andre pligt til at afstå fra aktiviteter, som begrænser din frihed." Citatet er sakset fra www.liberator.dk.

Brugbart svar (0)

Svar #5
04. september 2006 af Peden (Slettet)

#4:
Lige en tilføjelse:
Ytringsfriheden er et eksempel på en negativ rettighed, og retten til periodisk ferie med løn en positiv rettighed.

Brugbart svar (0)

Svar #6
04. september 2006 af FredeW (Slettet)

#4

Først en disclaimer: Jeg er absolut ikke enig med ham!

Dernæst: Tankegangen, som bunder i noget teologivæsen, går på noget i retningen af at mennesket med menneskerettighederne går Gud i "bedene", fordi det prøver at gøre sig til herre over liv og død. Dermed har man ifølge ham tegningen til noget totalitært.
Endnu en disclaimer: Emnet er alt for teologisk/filosofisk/osv. til at jeg forstår ret meget af det. Derfor skal man læse ovenstående med det forbehold, at jeg kan have misforstået det totalt.

Han har været inde på emnet i adskillige læserbreve/kronikker/mv., så hvis man er interesseret, er det nok frugtbart at søge i Infomedia.

Brugbart svar (0)

Svar #7
04. september 2006 af Peden (Slettet)

#6:
Jamen ok, så er vi mere enige, den anden bemærkning står bare for meget alene, og virker for meget som det sædvanlige angreb på Dansk Folkeparti.

Jeg har lige gennemgået nogen af rettighederne fra menneskerettighedskonventionen og der er altså også nogen underlige iblandt.

Eksempelvis er: Noget af en gummiparagraf.
"Enhver har som medlem af samfundet ret til social tryghed og har krav på, at de økonomi-ske, sociale og kulturelle rettigheder, der er uundværlige for hans værdighed og hans personligheds frie udvikling, gennemføres ved nationale foranstaltninger og internationalt samarbejde og i overensstemmelse med hver stats organisation og hjælpekilder."

Brugbart svar (0)

Svar #8
04. september 2006 af FredeW (Slettet)

#7:
Ja, på trods af, at jeg nok er temmelig meget mere venstreorienteret, end du er, vil jeg da gerne indrømme, at menneskerettighederne kan være temmelig ubrugelige til tider.

Skriv et svar til: menneskerettigheder i dk

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.