Historie

romerske Hær

20. september 2006 af casper1505 (Slettet)
Hej:)
Jeg overvejer lidt at skrive om den romerske hær i 3.G's opgaven. Ved egentlig ikke så meget om det. men er bare meget fascineret af deres magt.
Er der nogle der har ideer til hvad jeg kan skrive om mht. hæren?

Brugbart svar (0)

Svar #1
24. september 2006 af TanteOda (Slettet)

Tjah, hvorfor ikke skrive om romernes fantastiske angrebsteknik, der i stor stil minder om et cykelholds taktiske kørsel. Den forreste mand i rækken er i front i fem minutter med fuld swing og power, for derefter at skynde sig ned mellem geleddet for at tanke op. Den næste i række gør samme osv. osv. og lige præcis denne combat-stil har vundet romerne ganske mange sejr. Bemærkelsværdigt og ligefrem underfundigt, når man tænker den tidsalder. Jeg så om dette i forbindelse med TV3s "Rome"-premiere. Måske du kan fange noget interessant på det officielle "Rome"-site, som er http://www.hbo.com/rome/

Med god fornøjelse
TanteOda


Brugbart svar (0)

Svar #2
24. september 2006 af Roman Garcia (Slettet)

Du kan skrive om mange gode emner vedrørende den romerske hær. Blandt andet
- Cæsars sejr over gallerne.
- Den romerske hærs opbygning og ledelse
- Nederlaget til Varus i år 9 og betydningen af dette nederlag.

Brugbart svar (0)

Svar #3
24. september 2006 af Cenk-KiR (Slettet)

Jeg kan kun anbefale dig wikipedia siden, hvor du kan hente information om emnet.

http://da.wikipedia.org/wiki/Forside

Ellers kan jeg anbefale og spille Rome Total War, du lærer faktisk meget da alt informationen står under fanebladene hos tropperne. Det er meget sjovt.

Brugbart svar (0)

Svar #4
24. september 2006 af Cenk-KiR (Slettet)

#3 den side mente jeg http://da.wikipedia.org/wiki/Romerriget

Skriv et svar til: romerske Hær

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.