Samfundsfag

SSO: mellemøsten

15. februar 2007 af KNy (Slettet)

jeg skal i sidste punkt diskutere usa's interesser i Mellemøsten, samt mulighederne for at skabe fred i regionen.

Er der nogen der har en kommentar eller foreslag?


Svar #1
d. 15-02-2007 kl. 11:41 af Marcus (Lektieguru)

USA's interesser i Mellemøsten

• Ro mellem Israel og nabostaterne
• Billigt / gratis olie
• Fjernelse af trusler mod USA (fx Irans atomvåbenprogram)

Muligheder for fred

• Forhandlinger mellem Israel og Palæstina (dog ikke direkte med en amerikansk forhandler, da denne ikke vil blive anset for neutral)
• Pres på Iran gennem FN
• Pres på Iran ved at "spille med musklerne" (dette er de 2 hangarskibe, som på nuværende tidspunkt er placeret ud for Irans kyst et eksempel på)

Det var lige et par små-ideer :)



Svar #2
d. 15-02-2007 kl. 13:00 af KNy (Praktikant)

Mange tak for dit indlæg.

Til eventuelle kommende indlæg:
Jeg har et bilag som diskussionen skal tage udgangspunkt i. Bilaget siger ikke noget om presset på Iran, og derfor må det ikke være omdrejningspunktet for diskussionen.

I stedet skal det være noget med at presser landene omkring Israel til at gå ind et samarbejde omkring udviklingen af området. Hvis landene ikke ønsker at samarbejde, bliver de isoleret af USA.

på forhånd tak


Skriv et svar til: SSO: mellemøsten

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.