Samfundsfag
velfærdsmodeller
Jeg skal til at skrive lidt om de fire velfærdsmodeller
Universel model
den selektive model
den residuale model
subsidiaritetsmodellen
Jeg sidder her med en bog da beskriver kort om hvad de forskellige modeller indholder, men selvom jeg har læset dem flere gang ka jeg ik sætte mig ind i dem.
Derfor håber jeg at nogen ka hjælpe mig, eller skrive navn på en hjemmeside, eller hvis i har notaer til det...
Tak på forhånd
Svar #1
28. april 2007 af M;e (Slettet)
Universelle model/skandinaviske:
En velfærdsmodel, der er lavet for at være universel - altså velfærd til alle.
På grund af højt skattetryk, er det muligt at give ydelser til borgerne - og her er der ikke blot tale om de allermest manglende (som ex. i den residuelle model -USA) men velfærd til alle.
Modellen er præget af en socialistisk tilgang til velfærd. Statens rolle er her stor.
Selektive model/centraleuropæiske:
Denne model er i høj grad præget af den konservative ideologi; i denne model har man et nærhedspincip, der lyder på, at man skal hjælpe de nærme, ens familie, venner og naboer - på denne måde er statens rolle ikke nær så stor, som den er i den universelle model - da det er tiltænkt, at man først prøver, om man kan klare sig selv.
Residuelle model/engelsk-amerikanske:
Denne model er præget af en liberalistisk tilgang, hvilket betyder, at statens rolle er minimal - og individet er i centrum.
Udtrykket "enhver er sin egen lykkes smed" passer fint i denne sammenhæng, da mentaliteten er, at er du ikke blevet til noget, er du havnet på gaden, så er det din egen skyld.
I denne model hjælpes kun de allersvageste i samfundet, og derfor skaber denne model frihed men ikke lighed, som den universelle velfærdsmodel.
Jeg håber, du kan bruge dette, selvom det blot er min beskende viden, efter samfundsfagstimer med en meget farvet lærer.
Subsidiaritetsmodellen kender jeg ikke, men mon ikke nogle andre kender den?
/Mette
Svar #2
29. april 2007 af Odense pige (Slettet)
Det her er meget forståligt, tusind tak for det...
Svar #3
29. marts 2011 af schlammo (Slettet)
til interesserede:
der er en enkelt fejl i Mettes svar. den selektive (præstationsorienterede) model handler om, at man optjener ret til velfærd, alt efter hvor længe man er på arbejdsmarkedet.
det er derimod i subsidiaritetsmodellen (sydeuropæiske/katolske) model, at man har nærhedsprincippet.
Skriv et svar til: velfærdsmodeller
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
