Engelsk
venligsjæl
Jeg skal skrive et essay om følgende emne "clash of cultures"
Kan i komme med forslag....??? opgaven skal afleveres på onsdag...plz
tak på forhånd
Svar #1
04. maj 2007 af Bruger slettet (Slettet)
V.h.
Erik Morsing
Svar #2
04. maj 2007 af Camz (Slettet)
I know... Men kan du komme med forslag...hvad skal jeg komme ind på f.eks?
Svar #3
05. maj 2007 af Bruger slettet (Slettet)
Det er dog ikke mere end hundrede år siden, at kvinderne herhjemme hverken kunne stemme eller sidde i folketinget. Fortæl om sæder og skikke, der er så forskellige i de to verdener, at et naboskab mellem en muslimsk stat og et vestligt land ikke er mulig. Fortæl om krigen i mellemøsten, hvor den vestlige kultur presses ned over Muhamedanerne i et tempo, så det nu har resulteret i en regulær borgerkrig. Fortæl om de spændinger, der opstår i nabolandene til Iraq og om Irans atomprogram, et udtryk for frygt for at miste magten. Først blev shaen styrtet, nu kommer turen til det skrækkelige præstestyre.
Fortæl også om Afghanistan, Burma, Nordkorea og Cuba, de sidste militærbastioner, der kører på fallittens rand og hvis endeligt tegner sig i horisonten.
Slut af med at fortælle, at det eneste levedygtige er demokratiet, den styreform, der sejrer til sidst.
Håber det inspirerede lidt...
V.h.
Erik Morsing.
Svar #4
05. maj 2007 af Camz (Slettet)
Jamen, jeg skal tage udgangspunkt i den britiske kultur + en forfatters beskrivelse af de forskellige kulturer der er i England... Han hedder Hanaf kureishi.
kender du ham...
Camz
Svar #5
05. maj 2007 af Bruger slettet (Slettet)
http://en.wikipedia.org/wiki/Hanif_Kureishi
V.h.
Erik Morsing
Svar #7
05. maj 2007 af Bruger slettet (Slettet)
Den britiske kultur fra 19.. til ?, set gennem forfatteren Hanaf Kureishis briller.
Udtrykket "briller" er ment i verført betydning. Der kunne lige så godt have stået "mikroskop", især hvis han er meget kritisk, jå så er dette udtryk langt bedre.
Brug den periode, han bekriver, sandsynligvis fra kolonitiden (Victoriatiden) til i dag.
V.h.
Erik Morsing.
Skriv et svar til: venligsjæl
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
