Samfundsfag

Socialisation

23. juni 2007 af andreaspeter89 (Slettet)
Hej!
Vil lige hører af interesse: man har jo en socialisation i hjemmet (muligvis kaldet den primære), og så er der den hvor skoler (og muligvis andet) er (muligvis kaldet den sekundære). Udover det er jeg også bekendt med navnet tertiær socialisation hvor medier indgår. Er der nogle der kender til snak om en kvartiær socialisation eller har forslag til en mulig en af slagsen?

Brugbart svar (0)

Svar #1
23. juni 2007 af H-H (Slettet)

Man taler i dag i højere grad om dobbeltsocialisation end sekundær og primær. Socialisationen finder nemlig sted samtidig både i familien og i en institution.

Det betyder, at barnet er nødt til at forholde sig til to vidt forskellige opfattelser af sig selv og andre. I familien er barnet unikt og uerstatteligt, mens det i institutionen er en blandt mange og erstatteligt. Der er selvfølgelig også nogle modsætninger knyttet til barnets forhold til voksne henholdsvis forældre og pædagoger.

Skriv et svar til: Socialisation

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.