Engelsk

Startsætning

03. oktober 2007 af ktt3dpq1 (Slettet)
hej er der nogen der har en godt startsætning til et engelsk brev om Danmark.? på forhånd tak

Brugbart svar (0)

Svar #1
03. oktober 2007 af Erik Morsing (Slettet)

Hvor meget vil du fortælle om Danmark? Danmark i 1000 år fra Vikingetiden til vore dag, størrelse, indbyggerantal, hovederhverv, bruttonationalprodukt, samhandel, at det meste af landet er omgivet af vand, at der er cirka så og så mange øer, om kulturen, det flade landskab, det danske smørrebrød og den danske humor? Det er et meget vidtfavnende spørgsmål, du stiller.

Svar #2
03. oktober 2007 af ktt3dpq1 (Slettet)

jeg skal bare fortælle om hverdagen i danmark, men har du nogle ideer til det så ville det være fantastisk?

Brugbart svar (0)

Svar #3
03. oktober 2007 af Erik Morsing (Slettet)

Jeg kan sagtens lave det hele, men mon ikke du kan nøjes med denne indledning.


Hverdagen i Danmark adskiller sig ikke væsentligt fra hverdagen i ethvert andet europæisk land. Den arbejdende del af befolkningen løber stedse stærkere på grund af en for tiden stor efterspørgsel efter arbejdskraft, så stor at mange virksomheder må sige nej tak til ordrer. Det er ikke noget vi har set side 60’erne, hvor opsvinget efter 2. verdenskrig tog fat.
Familien er samlingspunktet i danskernes hverdag, begge forældre arbejder og børnene er i daginstituioner (skoler, fritidshjem, børnehaver og vuggestuer) I dan skal der to indtægter til at forsørge en familie, hvis man vil bo i eget hus og have egen bil.
Håb, drømme og ønsker for fremtiden er den livsgnist, der brænder i os alle, en plads i solen, en karriere, berømmelse, magt og indflydelse er det brændstof, der giver os den fornødne energi til at kravle endnu et trin op ad stigen.
De unge mennesker, teenagerne…..(HER KAN DU SELV FORTÆLLE, HVAD DE FÅR TIDEN TIL AT GÅ MED.

De store årgange fra krigens tid er ved at gå på pension i disse år, det betyder endnu mere mangel på arbejdskraft, og derfor har regeringen iværksat en række initiativer for at få denne del af befolkningen til at blive længere på arbejdsmarkede, en gullerod på 100 000 skattefrie krone skal lokke de ældre i arbejde igen.

Svar #4
03. oktober 2007 af ktt3dpq1 (Slettet)

tusinde tak, jeg har lige et lidt andet spørgsmål.
ved du noget om unge og alkohol i danmark, ligger vi meget højt i forhold til andre lande ?

Brugbart svar (0)

Svar #5
03. oktober 2007 af Erik Morsing (Slettet)

Jeg har ikke lige tallene eksakt, men de findes på Danmarks Statistiks hjemmeside. Dog vi ligger temmelig højt sammenlignet med andre lande

Svar #6
03. oktober 2007 af ktt3dpq1 (Slettet)

ok, tak:D


er du god til engelsk?

Brugbart svar (0)

Svar #7
03. oktober 2007 af Erik Morsing (Slettet)

ja, jeg taler engelsk, tysk og dansk

Svar #8
04. oktober 2007 af ktt3dpq1 (Slettet)

super, er det så ok jeg sender dig mit engelske brev når jeg er helt færdig? :D så kan du rette og give kritik?

Brugbart svar (0)

Svar #9
04. oktober 2007 af Erik Morsing (Slettet)

ja ok, sæt den ind på min mail

Skriv et svar til: Startsætning

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.