Samfundsfag

Rentestigning?

16. december 2007 af freja. (Slettet)
Er det nogle, som jan hjælpe mig, med dette spørgsmål?:

3) Beskriv de økonomiske virkninger af en rentestigning. Jo mere du kan skrive jo bedre. Brug gerne det økonomiske kredsløb til at forklare.

Brugbart svar (0)

Svar #1
16. december 2007 af Madsst (Slettet)

En rentestigning betyder at det bliver dyrere at låne. Da man ofte låner penge for at investere i maskiner og bygninger osv for at lave produktion betyder det at en rentestigning vil have tendens til at dæmpe den private efterspørgsel igennem omfanget af investeringer. Samtidig låner man ofte også penge for at købe bolig, hvorfor boligmarkedet vil have tendens til at køle ned når renten stiger. Da boligformuen er
en ret stor del af den private formue vil dette have tendens til at dæmpe den private efterspørgsel. Da økonomien på kort sigt er efterspørgselsstyret betyder en lavere efterspørgsel alt andet lige en lavere produktion og derfor vil rentestigninger have tendens til at dæmpe produktionens omfang på kort sigt.

Skriv et svar til: Rentestigning?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.