Samfundsfag

Thomas Ziehe, Weber, Habermas - Senmodernitet

18. december 2007 af Rassm (Slettet)
Hej medstuderende.
Jeg står i den kedelige situation, af at jeg mangler én teoretiker at skrive om i min studieretningsopgave, som omhandler senmodernitet.
Jeg har allerede skrevet om Giddens og Beck, men vil gerne have implementeret endnu en samfundsteoretiker, der beskæftiger sig med senmoderniteten.

Har dog kun en enkel bog til at forklare Beck, Weber og Habermas og en enkel hjemmeside til at forklare Ziehe.
Derfor ville jeg blive ovenud lykkelig, hvis nogen var igang med en opgave omkring dem, og ville hjælpe mig med lidt teorigennemgang eller materiale omkring dem.
Mangler først og fremmest citathenvisninger fra andre bøger end "Sociologi Og Modernitet" som er min skolebog.

Mvh. Rasmus

Brugbart svar (0)

Svar #1
18. december 2007 af Gizmo87 (Slettet)

Hej Rasmus,

Jeg er selv igang med SRP omkring senmoderniteten og har i den forbindelse ligeledes inddraget Giddens og Beck. Deruodver har jeg inddraget den tyske sociolog Niklas Luhman, der sætter fokus på de sociale systemer og bl.a. individets selvreferentialitet. Der står bl.a. noget om ham i 'Sociologi og senmodernitet' men hvis du gerne vil udover den kan jeg evt. henvise til Dansk Luhmann Forum, der kan findes på adressen: http://home16.inet.tele.dk/jesper_t/luhmann.htm. Hans teorier er dog ret komplekse og til en vis grad måske for vidtgående.

Til min gennemgang af Beck har jeg udover sociologi og modernitet bogen brugt et nummer af tidsskriftet "Slagmark" (nr. 34, 2002) der handler om Ulrich Beck, risikosamfundet og individualiseringstendensen i senmoderniten. Jeg har haft stor nytte af især artiklen "individualisering i moderne samfund", hvor han med egne ord bl.a. forklarer konsekvenserne af individualiseringen. Tidsskriftet kan lånes på de fleste større biblioteker.

Jeg ved ikke om det har kunnet være til nogen hjælp men jeg ønsker dig i hvert fald held og lykke med din opgave :-)

Svar #2
18. december 2007 af Rassm (Slettet)

Hej Gizmo. Mange tak skal du have for hjælpen.
Måske er det for meget spørge om, men tror du jeg kunne låne nogle vigtige citater fra det tidskrivt? Har tjekket biblioteket og de har den ikke hjemme i hvert fald. Jeg skal aflevere på torsdag, og mangler lidt noget andet litteratur. Jeg ville blive ovenud lykkelig:)

I lige måde, held og lykke med opgaven.
Hvis du vil have mig til at se den igennem, med andre øjne, vil jeg gerne hjælpe dig.

Mvh. Rasmus

Skriv et svar til: Thomas Ziehe, Weber, Habermas - Senmodernitet

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.