Engelsk
Mississipi Burning mm. - hjælp!
på torsdag skal jeg op i FSA mundtlig engelsk, og skal lige bruge jeres hjælp.
vigtigst af det hele: Jeg har set filmen "mississipi burning" men jeg forstår ikke sammenhængen af den, og den er blevet opgivet i vores pensum under kategorien "Racism" så ville høre om i har set den eller bare ved hvad den handler om, og kan give mig et resumé af den?
skal også bruge jeres hjælp til to referater af historierne: "Thebedi and Paulus" & "Fatima and Saret".
Håber I kan hjælpe!
Svar #1
16. juni 2008 af Gymnasiasten (Slettet)
Svar #2
18. juni 2008 af Astridtm (Slettet)
Svar #3
19. juni 2008 af MathildeMmml (Slettet)
så hægter mig lige med her.
Svar #5
19. juni 2008 af Bruger slettet (Slettet)
Internationa Movie Database (IMDb) har følgende superkorte resumé:
Two FBI agents investigating the murder of civil rights workers during the 60s seek to breach the conspiracy of silence in a small Southern town where segregation divides black and white. The younger agent trained in FBI school runs up against the small town ways of his former Sheriff partner. Written by Keith Loh {[email protected]}
Kilde: http://www.imdb.com/title/tt0095647/plotsummary
Og her er en lidt mere udfoldet synopsis, også fra IMDb: http://www.imdb.com/title/tt0095647/synopsis
Engelske Wikipedia har en stor artikel om filmen: http://en.wikipedia.org/wiki/Mississippi_Burning
Filmen bygger som sagt på en virkelig hændelse. Den handler om opklaringen af mordene på tre menneskeretsforkæmpere, der er blevet lynchet i en lille by LANGT ude på landet. Det lokale politi påliti har ikke alene set gennem fingre med mordene, de har medvirket aktivt. Filmen foregår i KJohm F. Kennedys regeringstid, og hans politik er at bløde op for racismen i USA. Til denne lille by kommer nu to politikfolk fra FBI, det amerikanske forbundspoliti, som er 'hævet' over de enkelte lokale stater. Parallelt med opklaringen af de tre politiske mord foregår der en kamp mellem de to meget forskellige FBI-politifolk. Chefen, som er den yngste er nordstatsmand uddannet på de fine skoler og med alle re rigtige (rene) etiske holdninger. Hans partner, der spilles fremragende af Gene Hackman, er en ældre sydstatsmand og erfaren rotte, der har tjent sig op nede fra. Han kender den lokale måde at tænke på, og han i hans forståelse, kan man ikke vinde over forbryderne uden at bruge (nogle)af deres egne virkemidler. Filmen slutter med, at ligene af de forsvundne menneskerettighedsforkæmpere bliver fundet i en sump, og forbryderne fængsles. Til sidst får man i resumé at vide, hvorledes retssagen mod dem forløb, og hvilke domme de fik.
Her er en gennemgang af den virkelige retssag, der fulgte efter opklaringen: http://www .law.umkc.edu/faculty/projects/ftrials/price&bowers/price&bowers.htm
Svar #6
19. juni 2008 af Bruger slettet (Slettet)
* én med titlen: Thebedi and Paulus
* én med titlen: Fatima and Saret
Det er noget rod at få det blandet ind i en tråd, der handler om Mississippi burning
Og det vil være en rigtig god idé, hvis du i teksten oplyser forfatterne til de to tekster.
Skriv et svar til: Mississipi Burning mm. - hjælp!
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
