Engelsk

Cambridge Institute

27. juli 2008 af kim19 (Slettet)
Hej, jeg overvejer at tag et engelsk kursus på Cambridge Institute over 6 uger 2 gange om ugen. til 2.500 kr nogle der kan anbefale det eller ikke ?

Brugbart svar (1)

Svar #1
27. juli 2008 af danielruhmann (Slettet)

Problemet ved sådanne sprogskoler er jo, at du kommer sammen med mange andre, som ikke kan sproget flydende... Men hvis du sagtens kan undvære pengene og har lyst til at få lidt socialt samvær, så er det da en god mulig.

Personligt ville jeg hellere tage kontakt til fx en bed&breakfast og spørge, om de ikke ville have en ung gut til at arbejde gratis for dem i 6 uger. De kunne give dig seng, mad og sikkert også en del sociale oplevelser. Her ville du komme i kontakt med den rigtige befolkning (frem for den beskyttede skoleverden). Jeg har selv gjort noget lignende i Tyskland (dog var sproget ingen barriere for mig her - gjorde det mere for at opleve noget i en sommerferie)

Svar #2
02. august 2008 af kim19 (Slettet)

Tror du slet ikke man lærer noget, tror du det er spild af penge ?

Brugbart svar (0)

Svar #3
02. august 2008 af danielruhmann (Slettet)

Selvfølgelig kan du lære en del. Jeg tror bare ikke, at det er pengene værd i forhold til andre alternativer.
Er dit primære mål mundtligt engelsk?

Svar #4
02. august 2008 af kim19 (Slettet)

Ja helt klart, det er det mundtlige jeg skal forbedre meget, hvor meget kan man forbedre sig på et år, tror du? Hvis man virkelig læser, og tag nogle kurser som dette, jeg går i forvejen på HF, skal på 2. år her til aug, og mit engelsk er rigtig dårligt.

Brugbart svar (0)

Svar #5
02. august 2008 af danielruhmann (Slettet)

Som skrevet i det første indlæg:
Hvis du har pengene tilovers og har lyst til at tage på sprogskole, så bør du gøre det. Du vil dog opleve, at du vil komme i kontakt med mange andre, hvis engelsk kunne være bedre.
Hvis du skal på 2. år efter ferien, hvornår ville du så på sprogskole? Har du tid til det overhovedet?

Svar #6
02. august 2008 af kim19 (Slettet)

Nej, det er lige det. Har ikke tid til det, så går det ud over alle de andre fag desværre, ville ellers rigtig gerne.

Skriv et svar til: Cambridge Institute

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.