Studieretningsprojekt/-opgave (SRP/SRO)

Indledning.

09. december 2008 af a-s-s-k (Slettet)

Hej jeg tænkte om der var nogen som lige kunne komme med nogle kommentare til min indledning.

Opgaveformulering:

Der ønskes e overblik over forskellige brotyper, herunder beskrivelser af de forskellige kræfter, som optræder.

Analyser det bærende kabel i en hængebro - den såkaldte kædelinje. Udled differentialligningen som kablet skal opfylde, og løs denne. løsningen bør ledsages af en grafisk illustration.

The Millenium Bridge i London blev lukket kort før åbningen i 2000. Beskriv detaljeret problemet og analysen heraf.

Diskuter mulige løsninger på problemer med svingende broer og redegør for den løsning, der blev valgt.

Indledning:

Ingeniørkunsten bag brobygning har gennem årene opblevet store fremskridt. Mens man i gamle dage så broer som et byggeri anses de i nutidens verden som kunstværk. Med årene har ingeniørerne i broernes verden fået flere forhindringer hvilket har været med til at teknologien i brobygning i dag hører ind under de mere komplicerede.
Jeg vil ved hjælp af min opgave undersøge teknologien bag brobygning, og se på hvilke overvejelser der ligger bag konstruktionerne. For at opnå den udsøgte viden vil jeg først og fremmest redegøre for forskellige brotyper, herunder med en beskrivelse af de kræfter som optræder. Dernæst vil jeg lave en analyse af teknikken bag et bærende kabel på hængebro efterfulgt af en analyse og detaljere diskussion af problemet bag lukningen af The Millenium Bridge, London. Som afslutning i min opgave vil jeg diskutere problemet med svingende broer og lave en vurdering af den valgte løsning.

på forhånd tak.


Brugbart svar (7)

Svar #1
09. december 2008 af Vannozza Catanei (Slettet)

din prblemformulering skal flettes ind i din indledning.

du skal have 5 afsnit i din indledning og i alt skal den fylde en A4 side, intet mindre, intet mere.

Denne skal indholde:

1. i denne opgave vil jeg beskæftlige mig med........(og så hoved pointen i dit problem i forhold til lidt genrelt referende historie(alt efter hvilket fag du skriver i))

2. herudover vil jeg fokusere på.........(her beskriver du din problemformulering)

3. jeg har belyst emnet ved at.........(her redegører du kort for din metode(som du også har gjort))

4. af litteratur har jeg brugt..............(en beskrivelse af din hoved litteratur -samt sekundær litteratur hvis det er vigtigt og evt. kilder)

5. dermed sagt at.........(opsamling og afrunding - samt evt. bro til næste afsnit)

 - husk at det skal være en sammenhængende tekst, men at afsnittene skal være temmelig tydelige.

håber det hjalp lidt, Vannozza Catanei 


Brugbart svar (0)

Svar #2
09. december 2008 af Deseado (Slettet)

#1

Bare lige et lille spørgsmål til det du har skrevet.

Du skriver at man i indledningen også skal beskrive hvad man har brugt af litteratur samt hvilken metode man har brugt. Kan det virkelig passe?

Er det ikke kun i AT man skal det?


Brugbart svar (1)

Svar #3
09. december 2008 af Vannozza Catanei (Slettet)

ja det skal man.... i AT har du et faktisk afsnit hvor du beskriver det meste af din litteratur, men i SRP skal man skrive sit hovedværk:

eks: for at belyse dette, har jeg læst "Leviathan" der omhandler.....blablabla.... og i relation til dette har jeg læst...."en eller anden tekst".

jeg skrev SRP sidste år om "The body", hvor jeg havde fået en tekst med ved problemformuleringen, og disse inddrog jeg i indledningen.

men derfor er det kun dit hovedværk og evt. kilder du skal bruge, og kun hvis sidst nævnte er vigtig. det handler om 1-3 linjer ikke mere. 


Brugbart svar (0)

Svar #4
09. december 2008 af Deseado (Slettet)

Okay, tak for hjælpen (:


Brugbart svar (0)

Svar #5
09. december 2008 af Nina M (Slettet)

den har været sådan en god hjælp din lille oversigt over hvordan indledningen skal skrives, TAK!!!


Brugbart svar (0)

Svar #6
10. december 2008 af Vannozza Catanei (Slettet)

det var da så lidt:)


Brugbart svar (0)

Svar #7
18. december 2011 af martinmarle (Slettet)


Skriv et svar til: Indledning.

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.