Andre fag
Karakterindtastning.
Nu ved jeg ikke om det bare er mig eller, men undrede mig over, hvordan det kunne være, at man indskrev karakterer for de fag man afslutter næsten en måned før man får årskarakter i de fag man ikke afslutter. Burde det ik være omvendt så nogen havde en ærlig chance for at hæve sin karakter, i og med det ikke er så længe siden vi fik karakter sidst?
Og hvorfor er det således? (:
Svar #1
12. april 2009 af Jerslev (Slettet)
#0: Vi havde det på samme måde på mit gamle gymnasium i de afsluttende fag. Der blev årskaraktererne givet før undervisningen var slut. Jeg opsøgte rektor og spurgte, hvordan det kan være rimeligt, at der gives årskarakterer før undervisningen er slut, og han sagde blot, at sådan er systemet opbygget.
Svar #2
13. april 2009 af Einsteinette (Slettet)
I givet fald forstår jeg ikke formålet med systemet, når man får karakterer igen en måned efter for de fag man ikke afslutter. Man kunne jo give dem på samme tid. Anyways, hvis det er således, er der vel ikke noget at gøre.
Mange tak for svaret. Så fik jeg det i det mindste afklaret :)
Svar #3
14. april 2009 af allan_sim
#0.
Årskarakterer i afsluttende fag skal være afgivet, inden eksamensplanen offentliggøres fra ministeriet. I de ikke afsluttende fag kan der stadig være undervisning i de afsluttende uger, hvorfor det giver mening at vente med indtastning af årskarakterer i disse.
Skriv et svar til: Karakterindtastning.
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
