Musik
Musikprojekt B-niveau
Hey derude!
Vi er ved at lave vores musikprojekt, og skal åbenbart også skrive en rapport dertil. Vi har indspillet vores eget nummer, og vores lærer mener derfor at vi også skal skrive noget ned om dette. (Form, effekter osv)
Er der nogle som kan fortælle os, hvordan vi skriver rapporten - og hvad vi skal have med? Evt en lille vejledning?
Tak :)
Svar #1
18. maj 2009 af coffings (Slettet)
Altså nu ved jeg ikke helt hvad det vil sige at have indspillet et nummer (der er jo mange forskellige måder at producere musik på).
Men såfremt at i har programmeret dele af det... skal i helt sikkert have styr på diverse digitale effekters aftryk på musik og hvordan de virker. Ydermere ville det være godt at have en redegørelse for Midi med (personligt synes jeg det er banalt, men snakkede med en musiklærer fra falkoner, som mente at det var vigtigt).
Altså skal i generelt bare redegøre for hvordan i har pillet ved de forskellige parametre, for at frembringe produkter, og samtidig vise at det ikke blot er tilfældigt pilleri. :)
Derimod hvis i har optaget et traditionelt rocknummer med en live-optagelse eller en lagkage-optagelse, skal i forklare hvordan i har fanget lyden. Her mener jeg, hvordan i har placeret mikrofoner osv.... for at kunne få jeres ønskede lyd konverteret fra analog til digital.
Ved ikke om det hjalp,,,
Skriv et svar til: Musikprojekt B-niveau
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
