Psykologi

hjemløse behandlingsmetode

01. november 2009 af mia123 (Slettet) - Niveau: A-niveau

Hej

Jeg ville høre om der nogle der ved om der findes psykologiske hjælp til hjemsløse.

jeg tænker på dem der er alkoholika.

På forhånd tak Mia


Brugbart svar (2)

Svar #1
01. november 2009 af klotte (Slettet)

Ja det gør der ...kofoeds skole - støtte osv


Svar #2
03. november 2009 af mia123 (Slettet)

hvad er grunden til de vælger at bo på gaden ? der er sikkert mange grunden, men hvorfor vælger de at bo på gaden når de kan få hjælp ?


Brugbart svar (2)

Svar #3
03. november 2009 af klotte (Slettet)

Mange er skizofrene ......

Nogle oplever andre mennesker som fjendlig eller truende....

De siger at de fadme nok skal klare sig SELV

Mange har så angsfyldt en tilværelse at det at være i et hjem, et værelse eller samme sted i sig selv er angsprovokerende.

(


Brugbart svar (2)

Svar #4
01. december 2009 af T83 (Slettet)

#3 Hvad??? De fleste er sgu da ikke skizofrene.

Jeg vil naermere betegne mange af dem som depressive. Forinden sker der mange forandringer i deres liv, fx mister de jobbet, kommer i klemme pga. gaeld, mister deres familie pga. skilsmisse eller dödsfald el. lign. Saa begynder de at drikke og saa kan det hele jo vaere lige meget. Til sidst ender de paa gaden og har slet ikke krafterne og initiativ nok for at bede om hjaelp. Der er jo alligevel noget positiv i det at vaere hjemlös: der er ingen krav eller forventninger, som man skal möde op til. Og som saadan heller ikke nogen forventinger, som man kommer til at svigte.

Men det er jo klart at enhver af dem har sin egne historie og sine egne nederleg. Saaledes kan man ikke med sikkerhed sige, hvorfor de er endt paa gaden.


Skriv et svar til: hjemløse behandlingsmetode

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.