Engelsk
Mind-body
Discuss some social and/or religious consequences of the modern mind-body relationship.
^ Nogen der kan komme med sociale eller religiøse konsekvenser af mind-body? ^
Ville være en kæmpe hjælp for har siddet i 3 dage og funderet over det nu nemlig :(
Venligst Sara
Svar #1
05. november 2009 af Rørbæk (Slettet)
Jeg kan se jeg har en stil liggende om det, men jeg husker ikke hvor god den stil var :b
Jeg kan se jeg kom ind på noget med depressioner og psykisk sygdom.
Svar #2
05. november 2009 af Yow! (Slettet)
hejsa saraoa.... =)
jeg har også skrevet en stil om mind body.... mht. dit spørgsmål kan jeg sende det stykke til dig...hvis du er interesseret????
Svar #3
05. november 2009 af Merit-HB (Slettet)
Jeg synes det har enorme effekter på den ekstremt positive retning vores samfund er ved at tage fra en uoplyst stigmatiserende holdning til alle der har det hårdt psykisk til en voksende erkendelse af at det at have det dårligt psykisk er en kompleks situation i hjernen som er både biologisk og mental.
Vi tror ikke længere at folk der er psykisk syge har dæmoner i deres hoved, vi tror heller ikke længere at man har "svag vilje", folk der har en slem grad af depression, eller schizophrenia har en hjerne der rent biologisk fungerer anderledes, når vi kommer OVER det punkt hvor vi tynger hinanden ned med skyld og behandler det som et konkret problem så er vi kommet en lang vej.
Jeg læste også en anden interessant bog som omtalte en interessant pointe ved det at man i stigende grad forstår sammenhængen mellem sind og krop.
De folk som vi idag kalder kriminelle, folk som vi sætter i fængsel fordi vi mener at han reagerede forkert i en situation, hvis de for eksempel har haft et traume til deres hjerne, slag eller måske mentalt misbrug, som på en eller anden måde har ændret deres system til en tilstand vi ikke kan accepterer og derfor sætter dem i fængsel, så er de måske ligeså meget ofre som samfundet.
Svar #4
05. november 2009 af Stygotius (Slettet)
Saraoa kunne jo også overveje den kristne skelnen mellem sjæl og legeme, -mellem godt og ondt og mellem det nutidige og det evige. Romerne sagde jo "mens sana in corpore sano" = "en sund sjæl i et sundt legeme", men er det altid rigtigt ? Har disse muskelsvulmende sportsfolk mon virkelig altid en sund sjæl i deres sunde legeme ?
Svar #5
06. november 2009 af Saraoa (Slettet)
Tusinde tak for alle jeres gode svar. Meget af det kunne jeg bruge :-) Og i er altid velkomne til at sende det i har, så kan jeg lige kigge på det.
Indtil videre har jeg kommenteret, at der alligevel ses anderledes på folk med depressioner, angst eller lignene ligsom der ses forskelligt på rige og fattige, men det med religionen havde jeg lidt problemer med. - Nu ikke længere - tusinde tak :-) Vil undersøge det nærmere...
- Venligst Sara :-)
Skriv et svar til: Mind-body
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
