Samfundsfag

ligestilling

08. december 2009 af caroline90 (Slettet)

hvorfor er der formelt set ikke ligestillingi forhold til løn og arbejdsmarkedet i Nutidens Danmark?

nogle som kan give mig nogle stikord og måske til bekæmpelse af dette skel.


Brugbart svar (1)

Svar #1
08. december 2009 af emul0c

Nogle studier har faktisk vist, at kvinder er dårligere til at forhandle løn end mænd er. De sætter for lave "mål" for hvor meget de vil have i løn, og det acceptere virksomheden selvfølgelig, hvorimod mænd har en tendens til at sætte en højere standard for hvad de vil have i løn.
Jeg kan ikke lige huske nogle kilder til ovenstående.

Derudover kan du f.eks. i forbindelse med manglende kvinder på topposter, kan du måske gå ind og se på hvor mange kvinder der går på de studier, som de fleste top-poster rent faktisk har gået på.
F.eks. er en linje som som Human Ressources en meget kvindedomineret linje, men det er typisk ikke HR folk der bestrider de store direktør stillinger. Finansiering er derimod det som mange top direktører er uddannet indenfor - en linje som er meget domineret af mænd. Som eksempel går der på Human Ressources på Copenhagen Business School ca. 90% piger, og derimod på Finansiering og Regnskab går der ca. 90% fyre.
Baseret på det rent uddannelsesmæssige er det klart at der er flest mænd på topposter. Det er selvfølgelig ikke et endegyldigt svar, da man jo netop ikke går direkte ud efter skolen til et direktør job - men det fortæller lidt, og også lidt om mænd og kvinders interesser..


Svar #2
09. december 2009 af caroline90 (Slettet)

Okay, tak det vil jeg lige undersøge


Skriv et svar til: ligestilling

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.