Engelsk

vernisaage

14. marts 2010 af stiftblyanten (Slettet) - Niveau: B-niveau

Hej.

Er der nogen der har læst the short story "vernissage" af Claire Anderson-Wheeler.?

Forstår nemlig ikke slutningen på den.

Håber der er nogen der kan hjælpe, på forhånd tak. :


Brugbart svar (2)

Svar #1
15. marts 2010 af my_lil (Slettet)

Novellen skriger "Ødipus". Jeg har fortolket den ud fra ødipus myten. Hvis du har haft psykologi, kan du se at den passer perfekt ind i denne sammenhæng. Freud siger jo at barnet er forelsket i forælderen af modsatte køn, i dette tilfælde moren, og derfor føler drengen et had til sin far, da faren er gift med moderen. Men som barnet vokser op, finder det ud af, at det ikke kan få moren. Og hadet til faren erstattes i stedet af beundring til faren. Barnet identificerer sig i stedet med faderen. Derfor er det at drengen efterligner sin far (børster tænder), da han identificerer sig med faderen, og vil være som ham. 

Du kan også finde mange steder i novellen som underbygger denne forelskelse til moderen.


Brugbart svar (0)

Svar #2
04. april 2010 af fnuggiogbølle (Slettet)

kan du give et eksempel hvilke sider der underbygger forelskelsen i moderen?


Brugbart svar (1)

Svar #3
14. april 2010 af my_lil (Slettet)

- At han iagttager moren meget nært i soveværelset.

- Han snakker om denne mand; Vernie Sadge, som danser med moderen. Jeg mener at Vernie Sadge er drengen selv. Eller hans ønske om at være Vernie Sadge.

- Alex føler et had mod sin far, fordi han er forelsket i moderen. Hvis du har læst Ødipus, ved du at dette er præcis den samme historie.


Brugbart svar (0)

Svar #4
15. april 2010 af backus (Slettet)


Brugbart svar (0)

Svar #5
15. april 2010 af cool10 (Slettet)

hvordan er forholdet mellem moderen og faderen??


Brugbart svar (0)

Svar #6
16. april 2010 af my_lil (Slettet)

Du kunne eventuelt læse novellen;)... Hvad står der?


Brugbart svar (0)

Svar #7
16. april 2010 af cool10 (Slettet)

forstår den ikke....plz help 


Brugbart svar (0)

Svar #8
26. april 2010 af my_lil (Slettet)

hvis du stadig har brug for hjælp til den, vil jeg gerne sende dig min fra terminsprøven. Jeg fik 10 for den. Men jeg kan bare ikke huske så meget af den, da det er et par måneder siden jeg lavede den,.


Brugbart svar (0)

Svar #9
26. april 2010 af Pige17 (Slettet)

Hej

Jeg læste lige at du havde skrevet en opgave om clair anderson-wheelers tekst "vernissage" og tænkte på om du vil hjælpe mig med den? da jeg jeg også finder den rigtig svær. Jeg vil blive endnu mere glad, - hvis du kunne sende mig den du har skrevet? for jeg har virkelig brug for inspiration og ja bare at se andet end det jeg selv har skrevet. Jeg kopiere ikke eller noget som helst, det vil selv jeg finder mega umoralsk.


Brugbart svar (0)

Svar #10
09. maj 2010 af yoSTAR (Slettet)

#8

Hej my_lil hvis det er muligt må du også meget gerne sende den til mig?

Jeg sidder selv med den lige nu og vil gerne have lidt mere styr på den.

mvh Jannie 


Brugbart svar (0)

Svar #11
15. maj 2010 af Bardi (Slettet)

Hej

Jeg forstår godt sammenligningen med Freud. Men forstår ikke helt koblingen til Ødipus. Ødipus slår jo uden at vide det sin far ihjel og ægter sin mor, og han prikker sine øjne ud da han finder ud af hvad han har gjort. Hvad har drengen med det at gøre?

Mvh


Brugbart svar (0)

Svar #12
16. maj 2010 af yoSTAR (Slettet)

#11

Det er mere som sådan Ødipuskomplekset, hvor han jo beundrer moren meget, næsten som en forelskelse, og samtidig tager afstand fra faren og næsten "hader" ham. Til sidst indser han så at han ikke kan få moren og vil i stedet være ligesom faren, derfor børster han tænder på samme måde.

Sådan har jeg hvert fald forstået det.

- Jannie


Skriv et svar til: vernisaage

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.