Andre fag

Jamen Hvordan?

07. marts 2005 af svinesen (Slettet)
Hey...
Jeg har fået mit karakterblad den ser ikke så slem ud MEN der er nogle karakter jeger dalet lidt ned i kan i fortælle mig hvordan jeg skal forbedre det det var fordi vi have en terminsprøve og jeg fik sku nogle rimlig dårlige karakter i mat jeg fik 6 for opgaven og 11 for ordenen, og læreren siger at han skal tage hensyn til hvad vi fik i terminsprøven, og dethar han så gjordt.

Hvad skal jeg gøre for at overbevise ham at det var en dårligdag til terminsprøven?

Brugbart svar (0)

Svar #1
07. marts 2005 af hilo (Slettet)

jeg fik selv et meget dårlig termin i matematik for en måned siden. fik 9. men prøv at tænke på at det er folkeskole....
men lærer var helt op og kører da han havde rettet mit. sagde den næste dag, hvad jeg havde lavet i de fire timer. jeg havde lavedet en 1/3 del af problemregning forkert!!!!!!
tilgængel havde jeg 49 ud af 50 rigtig i færdighed...men igen its just folkeskole....selv om jeg har det på samme måde som du.
Men du kan måske være meget aktiv i timerne end ellers, og svar hans/hendes spørgesmål mget velformuleret så han hele tiden siger perfekt....det er det jeg kan komme i tanke om

Brugbart svar (0)

Svar #2
07. marts 2005 af erdos (Slettet)

Sæt nu nogle tegn... Det er fuldstændig uforståeligt, det du skriver!

Svar #3
07. marts 2005 af svinesen (Slettet)

#2 jeg er ligeglad, jeg gør hvad jeg har lyst til!!!!

* til alle jer andre som kan leve uden tegn så er det fordi jeg er ved at lærer blindskrift så er tegnene ikke så vigtigt.... (indtil endnu)

Svar #4
07. marts 2005 af svinesen (Slettet)

9 er da godt hilo

Svar #5
07. marts 2005 af svinesen (Slettet)

til hilo ups læste lidt forkert
sorry...

Svar #6
07. marts 2005 af svinesen (Slettet)

men seriøs er der ikke lidt for meget forskel mellem 6----11 og s¨å er det edda orden jeg har fået 11 i

Brugbart svar (0)

Svar #7
07. marts 2005 af mullerouge (Slettet)

Altså, jeg synes ikke du skal sammenligne orden med den "rigtige" karakter - de har jo absolut intet med hinanden at gøre.
Hvis matematik er dit problem, så er jeg bange for, at der ikke er så mange fede tips at hente... Lav dine lektier, forsøg at forstå hvad din lærer snakker om. For almindeligt begavede mennesker bør det være muligt at forstå folkeskolens matematik ret godt, hvis de da gider gøre et oprigtigt forsøg. (ærligt talt, det gad jeg ikke selv, og det har jeg da delvist fortrudt.)

Brugbart svar (0)

Svar #8
07. marts 2005 af Epsilon (Slettet)

#7: Jeg mener derimod, at der netop er grund til at sammenholde den faglige karakter med ordenskarakteren.

#6: I mine øjne tyder den markante forskel umiddelbart på, at du bruger for meget tid på indskrivning og for lidt tid på at besvare de enkelte opgaver. Det er en ganske udmærket ordenskarakter, men husk, at det er den faglige karakter, som tillægges klart størst vægt. Indtil næste gang du skal til prøve i matematik, så arbejd på at forbedre den faglige del og gør mindre ud af ordenen. Med tanke på, at du overvejer at tage en studentereksamen på gymnasiet bagefter, så er det endog særdeles vigtigt, at den faglige karakter forbedres. En god ordenskarakter har kun sekundær betydning.

Din lærer har helt ret i, at der skal tages højde for resultatet af terminsprøven ved fastsættelse af den skriftlige standpunktskarakter i matematik. Sådan er vilkårene nu engang, og du kan ikke påvirke din lærers faglige vurdering ved at argumentere for, at du havde en mindre god dag. Skriftlige karakterer har intet at gøre med, hvem man er som person, men udelukkende, hvad man præsterer på papiret.

//Singularity

Brugbart svar (0)

Svar #9
08. marts 2005 af hilo (Slettet)

øh...svinesen. hvad fik du den forriggang til matematik i karkterbladet, hvis det ikke gøre noget jeg spørger.
Desuden læste du helt rigtigt, jeg fik 9 i termin, men når jeg tænker på at det er folkeskole...kan man godt blive...."det kunne have gjort bedre...."
ærlig talt troede jeg, at jeg ville få 11 lige efter jeg havde aflagt terminen. Men endte med at lave SÅ MEGET forkert. pga. sprogforståelse/misforståelse.
Så en god tip....LÆS OPGAVEN FØR DU GÅR I GANG,

Svar #10
09. marts 2005 af svinesen (Slettet)

jeg fik 6 det var på grund af at jeg havde misforstået opgaverne...

Svar #11
09. marts 2005 af svinesen (Slettet)

i mundtligt fik jeg 10

Svar #12
09. marts 2005 af svinesen (Slettet)

det var det skriftlioge det fik jeg på grund af min terminsprøve var så dårlig nemlig til et 6

Svar #13
09. marts 2005 af svinesen (Slettet)

Men tak til alle som kom med gode råd....
I må have engod dag....

Og endnu engang TAK SKAL I HAVE...

Skriv et svar til: Jamen Hvordan?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.