Eksamensforberedelse

HJÆLP

18. april 2011 af Maleborn91 (Slettet) - Niveau: A-niveau

Hej folkens, 

Eksamen nærmer sig med hastige skridt og det er på tide at læse op. Er der nogen, der har gode forslag til hvordan man kan forberede sig optimalt? Her tænker jeg både på de skriftlige og mundtlige eksaminer. 

Jeg vil faktisk gerne starte fra bunden. Har i sinde at bruge det meste af min fritid på at læse op i påskeferien og de kommende mange uger op til de skriftlige i slutningen af mig.

NB! Har ambitioner om at klare mig rigtig godt. 


Brugbart svar (1)

Svar #1
18. april 2011 af phoebebuffay (Slettet)

Jeg forbereder mig en smule forskelligt alt efter om jeg skal op mundtligt eller skriftligt, og derudover efter hvilket fag der er tale om.. Ved skriftlige eksamen i ex. dansk bruger jeg tid til at sætte mig helt ind i hvad og hvordan man skriver bestemte genrer, og derudover sætte noter i orden.. Ved skriftlige eksaminer som ex. matematik bruger jeg mere tid på at få skrevet relevante formler op i et overskueligt dokument, sætte noter i orden og evt. regne opgaver med de ting jeg har sværest ved så jeg føler mig mere sikker i fremgangsmåden i løsningen af opgaver.

Min forberedelse til mundtlige eksaminer er derimod lidt mere hektisk: jeg læser alt (så vidt muligt) i gennem fra ende til anden, tager gode noter ved siden af så jeg kan overskue emner,, sætte mine papirer i orden, forsøger i eksempelvis historie at lave tidslinjer o.l. for at skabe overblik..


Brugbart svar (1)

Svar #2
18. april 2011 af braga (Slettet)

Hej . Tænkte vis man skal regne kvadrat meter ud på et værelse  hvordan gør man det . Den er 297 lang og 195 bred ..??


Brugbart svar (1)

Svar #3
18. april 2011 af phoebebuffay (Slettet)

#2 ikke relevant for tråden, men m^2 udregnes som længde(m)*bredde(m)..


Brugbart svar (1)

Svar #4
18. april 2011 af sarah30 (Slettet)

Jeg tror, godt nok lidt sent nu, men den bedste forberedelse af at være der til undervisningen.

Har aldrig forberedt mig, andet end til matematik og kemi, hvor der bl.a. var beviser der skulle læres, men ellers aldrig gjort mere ud af det.

Det har virket for mig, men det kræver, at man husker nogenlunde og ikke har problemer med eksamensangst eller stress


Svar #5
18. april 2011 af Maleborn91 (Slettet)

vil i vurdere lidt over en måned til at være nok? med hensyn til at læse op til de skriftlige - jeg har 3: mat, fysik og engelsk

og i såfald hvordan kan man forberede sig specifikt på at forbedre sig betydeligt. 


Brugbart svar (1)

Svar #6
18. april 2011 af sarah30 (Slettet)

Jeg kan bedst lide, at have det frisk i hukommelsen, når det drejer sig om beviser. Nu ved jeg ikke, hvad niveau du har de forskellige fag på, men der findes et hav af gode videoer på youtube om beviser.

Hvis man kan lære dem udenad, så er det rigeligt med tid.

Jeg har ikke haft fysik, så det ved jeg ikke.

Og engelsk ville en uge være rigeligt for mig. (Medmindre det er på A-niveau. Der mangler jeg ryggrad til at lære al grammatikken udenad)


Brugbart svar (2)

Svar #7
18. april 2011 af phoebebuffay (Slettet)

 Til skriftlige eksaminer ville jeg mene at en måned er nok. Det vigtigste for dig er, at du får læst på den måde der virker bedst for dig så du ikke sidder med en opgave til eksamen og synes du er helt blank. Til en skriftlig eksamen med hjælpemidler (som jeg mener fysik er), behøver du ikke nødvendigvis kunne huske de eksakte formler udenad osv, men det er nok bare at have en idé om hvad opgaven handler om og hvordan du skal løse den.. I blandt andet engelsk handler det meget om at se på tidligere eksamenssæt idet eksempelvis fejlene i fejlsætningerne ofte går meget igen...

Min forberedelse til matematik var at læse mine noter igennem, opskrive formlerne på et stykke papir så de alle sammen var samlet og så jeg havde overblik.. Husk at matematikeksamen skriftlig lægger 90% op til at du kan finde ud af at bruge din lommeregner..

Nu ved jeg ikke hvilket niveau du har engelsk på, men på A-niveau er der eksempelvis en stilistikopgave.. Her er det en god ide at lave en liste over de ting man kan komme ind på at beskrive i sin stilistik"analyse", så du, når du sidder uden hjælpemidler, bedre kan huske og har et overblik over specifikke faglige termer du kan bruge og hvad du sige noget om til teksten.


Brugbart svar (1)

Svar #8
18. april 2011 af phoebebuffay (Slettet)

 Og selvom det lyder meget corny, så handler det egentlig om at du finder ud af hvordan DU lærer og husker det bedst.. nogle kan bladrer en bog igennem og så huske det hele, andre (som jeg selv) har brug for at skrive det ned for at skabe overblik, nogle lærer bedst hvis de har musik i ørerne imens de læser osv..


Svar #9
27. april 2011 af Maleborn91 (Slettet)

 Mange tak! Stor hjælp. Jeg kan informere jer om at jeg så småt er igang ;-) 


Skriv et svar til: HJÆLP

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.