Engelsk
Det haster utroligt meget..
Hei jeg skal lave min engelsk synopsis til mundtlig eksam og jeg har trukket emnet om sport ville bare spørger om nogen kan give nogen eksempler at hvordan man opbygger en synopsis??
Svar #1
08. maj 2011 af xmariannex (Slettet)
Til fremlæggelsen af mit synopsis lød dispositionen:
Outline(emne), Procedure, Subject Presentation, Conclusion, Perspective
En disposition plejer blot at være en liste over det, du vil dække i din præsentation.
Svar #2
08. maj 2011 af Neda4 (Slettet)
jaa men problemet er at jeg har ikke rigtig lavet en diposion føre og jeg har det meget svært ved det nu
Svar #3
08. maj 2011 af xmariannex (Slettet)
1) emne: sport
2) procedure: Du fortæller om hvilke ting du vil snakke om til din eksamen f.eks:
Jeg vil snakke om forskellige former for sport, og at man f.eks. kan have dem som hobby og dyrke dem på professionelt plan. Jeg vil til sidst konkludere (sum up/conclude) og perspektivere til andre tekster vi har læst i løbet af året.
3) forklar emnet: Du kan fortælle om sportens verden og hvordan den påvirker folk. At vi har nogle store sportsstjerne i Danmark. Du kan også fortælle om du dyrker sport og hvad du synes er vigtigt ved sport. Du kan også fortælle, at folk tager doping for at kunne yde bedre som ved f.eks. Bjarne Riis.
4) konkluder: Du kan opsumere og fortælle hvad du personligt foretrækker ved sport f.eks. det sociale netværk man får.
5) Perspektiver til andre tekster i har læst i løbet af skole året, tekster der omhandler sport, socialt fællesskab eller ens interesser.
Håber det hjalp?
Svar #4
09. maj 2011 af Neda4 (Slettet)
Tusind tak for det du har sq næsten reddet mit liv :D mange tak
Skriv et svar til: Det haster utroligt meget..
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
