Geografi
Norges økonomi
Jeg er igang med at skrive en rapport om Norge i geografi. Ligenu skriver jeg om deres økonomi, og jeg er lidt usikker på, hvorfor at Norges økonomi er så god, som den er? Har snakket med nogen, og det er forskelligt, hvad de siger. Nogen siger at det var fordi at de fandt olie for et stykke tid siden, og andre fordi at de ikke har særlige mange arbejdsløse, og sådan.
Er det rigtigt, eller??
Mange tusind tak på forhånd.
- Cecilie
Svar #1
30. august 2011 af Walras
Man kunne vel forestille sig, at grundene var mange. At skabe en stabil, vækstfuld økonomi kræver, at mange faktorer er i fornuftigt fremgang. Årsagen til, at Norge har en så stor nettoformue, er mestendels qua de store oliereserver, de har fundet. Men så har de brugt mange penge på at udbygge og forbedre deres infrastruktur (veje, kloakker, broer et cetera), hvilket også bedre økonomien. Arbejdsløsheden er relativt lav. Og sådan kan du blive ved.
Hvis du vil have nogle konkrete størrelsesforhold i, hvilke faktorer og parametre der har været vigtigst i den norske økonomi, så må du læse artikler omkring det, men det er nok en anelse stor arbejde for 8. klasse.
Svar #2
30. august 2011 af silleddd (Slettet)
Du skal have tusind tak for din store hjælp!
- Cecilie
Skriv et svar til: Norges økonomi
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
