Andre fag

do og does forklaring på hvorfor

28. oktober 2011 af abdi222 (Slettet)

kan jeg komme ind på gymnasiet med 6,7 i snit??


Brugbart svar (2)

Svar #1
28. oktober 2011 af davidsh (Slettet)

Er det to forskellige spørgsmål?

 

I hvert fald bruges do om alt andet end tredje person ental, mens does bruges hvis man siger he/she/it. Sværere er det ikke

Man kan godt komme på gym med et snit på 6,7 men det afhænger i høj grad af din lærer/UU-vejledere.

Jeg kan forstille mig de nok vil snakke med dig om dine karakterer alt efter hvilke karakterer du har fået i hvilke fag kontra det gymnasium du skal på. Men med det snit du har er der muligvis en lille risiko for at uu/lærer ikke synes du egenr dig til gym og så er det op til dig selv at finde ud af det med gymnasiet, og høre om de vil tage dig ind.


Brugbart svar (3)

Svar #2
31. oktober 2011 af Hijsa

Om du kan komme ind på gymnasiet afhænger for det meste af om dine lærere erklærer dig egnet. Hvis dine lærere føler at du er moden og godt vil kunne klare gymnasiet, betyder dine karakter ikke så meget.

Men du kan altid komme til optagelsesprøve hvis dine lærere ikke mener at du er egnet til gymnaiset :)


Skriv et svar til: do og does forklaring på hvorfor

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.