Andre fag
SU
29. juni 2005 af
Maria! (Slettet)
Hvis man flytter til Sverige..og stadigvæk læser på et gymnasie i Danmark... får man så stadigvæk SU fra Danmark..?
Svar #2
30. juni 2005 af krelle (Slettet)
Det skulle jeg mene man gør. Det virker ihvertfald omvendt, svenskere der flytter til dk får "SU" fra sverige(men det er dog sådan noget med at det skal betales tilbage gennem hele livet, men pointen ligger der).
Svar #3
02. juli 2005 af Rexen (Slettet)
Det skulle der være en chance for (o: Jeg vil tro du kan finde hjælpen på www.su.dk .. jeg faldt lige over http://www.su.dk/sos/flytte.html så der er da noget der tyder på at det kan lade sig gøre ..
Svar #4
03. juli 2005 af iB (Slettet)
Du kan flytte al det du har lyst til inden for Norden. Hvis du ville kunne du enda også læse i Sverige, og stadig få din SU. (bor og studere selv og Norge, og er faktisk positivt overasket over hvor enkelt det var at få SU herop)
#1
Hvad er det "lidt ekstra" man får?
#1
Hvad er det "lidt ekstra" man får?
Skriv et svar til: SU
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
