Samfundsfag
Hvad skal jeg kunne??!
Hej. Jeg håber virkelig nogle kan svare på mit spørgsmål:
Efter sommerferien skal jeg på gymnasiet og jeg skal bl.a have samfundsfag på A niveau. Jeg valgte det på grund af at jeg synes det er ret spændende med kultursammenstød og med hvad der egentlig sker rundt omkring en.
Jeg er bare ret nervøs for, hvad jeg skal kunne. I årskarakter i 9. fik jeg 10 i samfundsfag men det er på baggrund af at jeg bare kunne ytre min mening og fortælle hvilke ting der var sket i verden siden sidste time- men så enkelt er det da overhovedet ikke i Gymnasiet vel?? Hvordan kan jeg forberede mig på det inden vi starter og hvad skal jeg kunne- politikere udenad, demokrati, forrige krige og årsag eller hvad????
Svar #1
29. juli 2012 af bbdk (Slettet)
Hehe. Tag du det bare roligt.
Du får sikkert udleveret alt det materiale du skal igennem, allerede i den første samfundsfagstime. C-niveau, som du starter med på første år, er ikke stort anderledes end 9/10 klasses pensum, så det skal du nok klare uden stress.
Slap du bare af i din sommerferie :)
...hvis du aligevel er nysgerrig, men husk at du starter med C-niveau på første år, så der er ikke rigtigt nogen grund til at kigge på B og A niveau endnu.
Svar #2
30. juli 2012 af rikke2801 (Slettet)
Okay tak, nu er jeg meget mere rolig.! :-D
Det eneste jeg så lige vil kigge lidt på er sådan noget med politikere og det kan jeg mildt sagt intet om... Tror du så ikke det ville være en god ide, eller er det noget man lærer når man kommer?
Svar #3
30. juli 2012 af bbdk (Slettet)
Du vil få en indførelse i de forskellige partiers politiske program, og dermed også hvad politikerne i det pågældende parti overvejende står for. Jeg mener det var et 4 ugers forløb, som blev afsluttet med en synopsis, da jeg i sin tid tog Samfund C.
Men vil du være forberedt kan du jo kigge på de forskellige partiers hjemmesider og læse deres programmer.
Svar #4
07. august 2012 af Studscientpol (Slettet)
#0
Jeg har selv Samfundsfag på A niveau, og skal i 3.g efter ferien. I 1.G skal du igennem forløb, som sociologi med fokus på det senmoderne samfund og familien, et ideologi forløb efterfulgt af et forløb med politik og partier. De næste forløb kan omhandle kriminalitet, medier, demokrati, velfærdsstat, økonomi og EU, men det er forskelligt fra lærer til lærer, hvordan de vælger at planlægge det. Jeg havde personligt kriminalitetsforløbet i 1.G, og de resterende forløb i 2.G.
I 3.G har primært fokus på international politik, og så vil der være en del repetition førud eksamen.
Skriv et svar til: Hvad skal jeg kunne??!
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
