Samfundsfag
Globalisering
Globalisering kan deles ind i 3 grupper
Økonomisk globalisering:større varehandel over grænserne, vi flytter også penge til det sted, hvor afkastet er størst, så man får flest penge ud af renten
Politisk globalisering:F.eks. Danmarks medlemskab af EU og FN pålægger os en masse love og konventioner, som vi skal overholde. Disse regler bliver presset over hovedet på os.
Kulturel og teknologisk globalisering:spredning af kultur, normer og teknologi. Folk rejser mere og bliver så på den måde mere prægede af andre kulturer/lande. Vi har meget nemmere ved at komme i kontakt med hinanden f.eks. gennem sociale medier. Teknologi, normer og kultur kan hurtigere end nogen sinde spredes til andre lande f.eks. gennem rejser og sociale medier.
Evt tilføjelser/rettelser?
Tak på forhånd og god aften
Svar #1
12. december 2013 af Skoleglad001 (Slettet)
Inden for økonomisk globalisering, kan virksomheders evne og mulighed for at skabe filialer internationalt være udtryk for globalisering.
-Det er ikke nogen rettelse men en lille tilføjelse :)
Svar #3
12. december 2013 af Skoleglad001 (Slettet)
Selvtak da, og mange tak! :)
-Du hjælper mindst lige så meget med dine lærerige opslag- vidste for eksempel ikke at man kunne dele det op på den måde.
Skriv et svar til: Globalisering
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
