Andre fag
Menneskets oprindelse
Mine veninder og jeg sad her den anden dag og diskuterede om nogle mækelige ting.
Bl.a. hvorfor negere næsten altid har krøller, og hvorfor kinesere og grønlændere har små sammenknebne øjne.
Jeg tror peronligt det er fordi vi allesammen stammer fra det samme sted. Evt. Afrika, og igennem mange tusinde år, hvor vi er udvandret til andre lande, tilpasser kroppen sig efter naturen man er i.
Altså at dem i de meget varme lande er brune for at beskytte huden, og at grønlændere har små øjne pga. den meget stærke sol.
Men jeg ved det ikke. Hvad mener I?
Hehe :)
Svar #1
26. april 2006 af figaro8 (Slettet)
Svar #2
26. april 2006 af annmalene (Slettet)
Evolutionsteorien siger at:
1) efterkommere kan være forskellige fra deres forældre p.g.a. tilfældige forandringer i genomet (mutationer);
2) disse forandringer er arvelige;
3) forandringerne kan påvirke chancerne for en efterkommers overlevelse og evne til at reproducere sig selv, således at de bedst egnede vil få mere formeringsdygtigt afkom end de dårligst egnede (naturlig selektion);
4) eftersom det er omgivelserne, der afgør, hvilke egenskaber, der gør individer til de bedste egnede, vil organismerne på denne måde forandre sig i takt med forandringer i omgivelserne. - dette er netop hvad du selv siger.
Hvis en isoleret gruppe individer på denne måde ændres så meget, at indbyrdes reproduktion ikke længere er mulig med resten af den oprindelige art, er der opstået en ny art (artsdannelse).
I midten at 1800-tallet indså Charles Darwin og Alfred Russel Wallace at de observerede forskelle og ligheder mellem arterne kunne forklares udfra overstående evolutionsteori.
Dette kan være med til at forklare dit spørgsmål :) smil
Svar #3
26. april 2006 af Wutz (Slettet)
De andre synes jeg var åndsvag da jeg sagde det, og min lærer grinte af mig.
Mange tak for dette. Tror lige jeg printer det ud :D
Svar #4
26. april 2006 af annmalene (Slettet)
Tror de stadig ik på det så sig til ;) har en 16 sider lang rapport med navnet "fra abe til menneske"
knus
Svar #5
26. april 2006 af Wutz (Slettet)
Ved du så hvofor kinesere også har sammenknebne øjne? hehe
Svar #6
26. april 2006 af annmalene (Slettet)
Men det er jo svært. Ingen ved med sikkerhed hvad der er sket, men i modsætning til de troendes "gud/adam-eva" teori, er evolutionen blevet bevist. nogen aber har længere arme end andre fordi det er en fordel for dem i naturen, så det har de udviklet i gennem de mange år, det samme med alle andre dyr, men hvorfor kinesere har sådanne øjne ved jeg godt nok ik :P måske noget med deres natur-klima. men skal ik spille klog på det!
Svar #7
26. april 2006 af Wutz (Slettet)
Jeg kan ikke lige finde på noget klogt, men jeg er overbevist om at det har noget med denne teori at gøre! Så kan de lære det kan de. Hehe..
Svar #8
26. april 2006 af annmalene (Slettet)
Svar #9
26. april 2006 af Wutz (Slettet)
Svar #10
26. april 2006 af annmalene (Slettet)
men det med øjne og hud kan jeg ikke svare på, det kan være det de har grinet af :)
Svar #11
26. april 2006 af Wutz (Slettet)
Men tak for hjælpen i hvert fald :D
Svar #12
26. april 2006 af fixer (Slettet)
Videnskabelige beviser findes ikke. Videnskaberne opstiller modeller, hypoteser og love baseret på observationer. Men de er ikke beviser som står til alle tider. De står for fald i samme øjeblik der fremkommer eksperimentelle vidnesbyrd som ikke stemmer med dem. Et godt eksempel er Newtons II lov.
Beviser finder man først og fremmest i matematikken.
Skriv et svar til: Menneskets oprindelse
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
