Andre fag
Skuffet, trist, sur??
Her kan I evt. komme frem med jeres følelser omkring dårlige karakterer..
Svar #1
16. juni 2006 af Irrelevant (Slettet)
Jeg har mest oplevet det omkring matematikprøver osv. Og jeg er som regel bare enormt skuffet over mig selv og sindssygt irriteret, fordi jeg sidder "Kunne du ikke gøre det bedre?!" Men som regel er følelsen værst, hvis andre har klaret det meget bedre end mig. Mest af alt folk, der normalt ikke klarer sig så godt. Selvfølgelig er jeg glad på deres vegne, men jeg er alt for konkurrencemindet :/
Svar #2
16. juni 2006 af Maria89006 (Slettet)
Sådan har jeg det for det meste også :(
Svar #3
16. juni 2006 af Astridtm (Slettet)
jeg er fuldstændig enig! man ønsker selvfølgelig det bedste for sine venner og klassekammerater, men de skal sku helst ikke få bedre karakterer end en selv, hvis de ligger på samme, eller lavere niveau!
jeg gik 10 i mat i dag, hvilket er fint nok, men blev alligevel lidt skuffet fordi min lærer sagde det var nogle dumme fejl der trak ned og så fordi jeg var så nervøs, og jeg havde også selv sat mine forventninger alt for højt op.. men sådan går det jo...
hader at jeg er så meget konkurence menneske :/
Svar #4
16. juni 2006 af Maria89006 (Slettet)
Svar #5
16. juni 2006 af eksamenshaj (Slettet)
Svar #6
16. juni 2006 af Irrelevant (Slettet)
Jo, sjovt nok kender jeg den følelse alt for godt. Og mange andre er bare så glade, fordi de har fået så skidegode karakterer, og man kan næsten ikke være glad på deres vegne. Superegoistisk, men sådan er mange desværre anlagt :/
Dejligt at se, at jeg ikke er den eneste, der kan være så selvcentreret - vi er nu engang mennesker.
Svar #7
16. juni 2006 af Irrelevant (Slettet)
Svar #8
16. juni 2006 af Maria89006 (Slettet)
Karakterer påvirker altså virkelig ens humør.. Hader det =/
Svar #9
16. juni 2006 af Tissi (Slettet)
Svar #10
16. juni 2006 af Irrelevant (Slettet)
03 til matematikprøve :O Haha.. Årskaraktererne har jeg dog været heldig med.
Men ja, karakterer påvirker i den grad ens humør. Og jeg er så konkurrencemindet, at jeg simpelthen kan blive så arrig. Gr! :)
Svar #12
16. juni 2006 af Maria89006 (Slettet)
Svar #13
16. juni 2006 af eksamenshaj (Slettet)
Svar #14
16. juni 2006 af Maria89006 (Slettet)
Hvis ja, hvordan har I båret jer ad med det??
Svar #15
16. juni 2006 af Ine86 (Slettet)
Jeg synes virkelig det er unfair når man har forberedt sig rigtig rigtig godt, og man så ikke engang kan få en middel karakter - altså 8.
Og så når man hører, at ens klassekammerat kun har fået én karakter under en selv, og næsten ikke har forberedt sig, så bliver jeg irriteret..
Og ja karakterer påvirker virkelig ens humør, hvilket er latterligt.. Hvorfor være sur eller trist over noget som man ikke kan ændre på? Det er jo spild af tid : )
Svar #16
16. juni 2006 af Irrelevant (Slettet)
Jeg er halv englænder, og jeg taler engelsk med min far herhjemme - og jeg har haft det på samme måde. Det har ændret sig nu. Jeg var førhen ret "bange" for at sige noget i timerne, måske for ikke at "vise" mig. Men jeg er blevet bedre til bare at snakke, og det er generelt i alle fag :)
#14. Ovenstående kommentar :)
Svar #17
16. juni 2006 af Irrelevant (Slettet)
"Hvorfor være sur eller trist over noget som man ikke kan ændre på? Det er jo spild af tid : )"
Tja. Det kan enten være drivkraften til at sige "Så gør jeg det bare bedre næste gang!!" - men mange vælger desværre at sige "Så kan det da også bare være lige meget..." osv.
Svar #18
16. juni 2006 af KickAzz (Slettet)
Problemet er så bare, at jeg næppe føler at jeg har ydet det bedste hvis jeg kun hiver en 8ér eller 9´er hjem i en prøve - om end man naturligvis har forsøgt at yde det bedste.
Den dårligste karakter jeg har fået her på gym er et 7-tal. Det var til den første prøve på "Mat A+"-holdet. Noget af et spring når man fik 11 til årsprøven i Mat C, men har da fået hevet mig op igen :)
Svar #19
16. juni 2006 af Maria89006 (Slettet)
Sådan har jeg det også.. Altså det med at at snakke mere i timerne. Jeg er ikke bange/genert overfor mine klassekammerater, men det er bare det at man er bange for at sige/besvare noget forkert. Tror det kaldes for lav selvtillid.. hehe :D
Nogle som akkurat har det på samme måde?
Svar #20
16. juni 2006 af Liquidizer (Slettet)
Og der er selvfølgelig altid noget, jeg kan gøre bedre. Altid utilfreds. Træls følelse!
