Andre fag

Inspiration til stor opgave

12. september 2007 af dooba (Slettet)
Jeg skal til at tage stilling til hvilke fag jeg ønsker at skrive i til den store skriftelig opgave og lærerne er lige så forvirrede som os.

Så jeg vil gerne høre om dine erfaringer med den gamle reform?

Eller evt emner jeg kunne skrive i?
(jeg skal koble 2 fag sammen, biologi, kemi, dansk, historie eller matematik)
Og jeg mangler den åbenbaring der siger "Yes det her vil jeg lave!"

Brugbart svar (0)

Svar #1
12. september 2007 af karamellen2 (Slettet)

Personligt ville jeg kombinere kemi og biologi, hvis det var muligt?
Enten vælge noget med kroppen og stofferne deri.. Proteinsyntesen og aminosyrer.
Eller hvis du godt kan lige økologi, så noget med jorden og stoffer deri. Planter/fotosntese/biokemi osv..

Svar #2
14. september 2007 af dooba (Slettet)

Jeg har bare det problem at biologi er bestemt ikke min stærke side. Og jeg har en ide om hvis jeg skriver i det, vil karakteren blive meget dårlig

Brugbart svar (0)

Svar #3
15. september 2007 af volcom1

Jeg skrev i matematik. Om noget der hedder konstruktioner med passer og lineal. Der var fordelen at da det ikke forventes at du udleder dine egne formler, skal man bare anvende de kendte formler og beviser, som beskriver det emne man skriver om. Dette betyder faktisk i bund og grund at det går ud på en masse afskrivning af formler, hvor du mellem linjerne en gang i mellem kommer med tilstødende kommentarer, som viser at du forstår det du skriver.(også selv om du ikke helt 100% gør)

Skriv et svar til: Inspiration til stor opgave

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.