Andre fag
***Noget at tænke over***
Jeg fik den her i en mail i dag, som virkelig rørte mig.
Jeg vil opfordre Jer ALLE til at se den, det tar kun 2min, men...
Sult er ikke politiske problemer. Det er virkelighed. Hvis ikke du tror mig, så gå ind på dette link, og hent denne pp.
Hvis man bare har en lille smule medmenneskelig i sig.. så SE den.. Det er sindssygt, jeg har aldrig set noget lignende..
I må MEGET gerne sende den videre til alle I kender ved at vedhæfte den i en mail - og være med til at gøre en forskel..
På forhånd tak.
-------
http://peecee.dk/?id=74580
-------
Svar #1
24. oktober 2007 af tdb (Slettet)
Svar #2
25. oktober 2007 af Tissi (Slettet)
Selvfølgelig nytter det ikke, hvis alle siger dét.
Svar #3
25. oktober 2007 af parisa (Slettet)
Nej, det er sandt at man ikke kan redde verden ved at tænke over ikke at smide mad ud. Det er hele heller ikke deri det ligger. Det skal som et billede på hvor meget vi egentlig tager ting for givet, sågar den mad vi. Mad, er for os så værdiløst så vi smider det ud. Andre steder i verden der er den "mad" som man finder i skraldespanden, og andre værre steder essentiel. Hvis man har penge nok til at smide mad ud, har man vel også nok til at giver et par kroner til sultende børn.
Desuden, selv når man er så tynd kan man faktisk reddes med den rette behandling. Det føles bare rarere at sige til sig at de kan de ikke, også er det bare ærgeligt. Hver eneste krone, kan være med til at redde liv. Og ja, Børnefonden er vel ganske udemærket, så STØT!!!
Der er absolut ingen undskyldning for ikke at støtte.
Svar #4
25. oktober 2007 af -Zeta- (Slettet)
Svar #7
25. oktober 2007 af Janjun (Slettet)
Men det kan selvfølgelig også være for, at vi skal støtte dem og tænke på andre.
:)
Svar #8
25. oktober 2007 af .:Tarzan:. (Slettet)
Svar #9
25. oktober 2007 af tdb (Slettet)
Svar #10
25. oktober 2007 af parisa (Slettet)
Det er skrækkeligt, umenneskeligt, ja faktisk uhyggeligt. Og det er netop derfor at vi skal se det - eller snarere indse det. Nu vil jeg ikke tvinge dig til at se hvis du ikke har nerverne til, og som det fremgår at dit andet indlæg, så støtter du. Men til dem der ikke gør.. af en eller egoistisk grund; de skal se det.
Det der nok er mest skrækkeligt, at der faktisk ofte skal så meget til, førenfd folk skrider til handling.
Jeg håber i sender videre til alle i jeres mailboks.. det er da det mindste man kan gøre.
Svar #11
26. oktober 2007 af Erik Morsing (Slettet)
Jeg ved ikke om nogle af jer husker udsendelsen "Sporløs" to-tre år efter katastrofen , men det er utroligt nedslående at vide, at ens eget bidrag er havnet i lommen på en, der har betydeligt mere end du selv - man er jo rent til grin, når man spytter i bøssen!
Svar #12
26. oktober 2007 af Tissi (Slettet)
Så er det også klart, at folk ikke vil give penge til at støtte ofre, når der hersker tvivl om, hvor stor en del af pengene havner i de rigtige hænder. Det er grotesk.
Svar #13
26. oktober 2007 af parisa (Slettet)
Det er sandt. Det er meget frustrerende og uendelig umoralsk. Men, det er jo ikke en "undskyldning". Jeg hører faktisk mange sige at de ikke vil støtte nogen/noget som helst fordi de netop har hørt sådanne historier. Og, de er sande, nogen gange, men så er der så mange andre organisationer man kan støtte. Linket henviser til en som jeg faktisk stoler på, bl.a. fordi de i modsætning til andre er nogen hvor man faktisk kan "se" forbedringerne bl.a. på deres hjemmeside, og fordi de mennesker der står bag det er nogen der gør meget for at hjælpe, end bare gå rundt med indsamlingsbøsser. Men også fordi jeg ved at mange de af de mennesker som står bag er hæderlige folk.
http://dmaid.dk/site/index.php
Derudover har jeg fået det indtryk af Læger Uden Grænser, at de også er til at "tro på". Jeg har i hvert fald ikke hørt dårlig omtale om dem.
Men der er altså mange organisationer som som er gode nok.
Svar #14
26. oktober 2007 af parisa (Slettet)
Glemte lige at tilføje at netop med flodbølgen du nævner, var der ekstra stor fokus på sagen fordi der var så mange danskere dernede på ferie på det tidspunkt. Sådanne nogle naturkatastrofer sker jævnligt rundt omkring i verden, men det er ikke sådan så man laver tv-programmer og sange til støtte ofrene. Kald mig mistroisk om du vil, men, den danske støtte gik altså først og fremmest til de danskere der var på ferie dernede (det forklarer måske også lidt den manglende forbedring for folket dernede.(Og hvadenten det er sandt eller ej, behøver man ikke at udtrykke sig om hvorvidt det var rigtigt eller forkert at støtte danskere først..!)
Svar #15
26. oktober 2007 af Tissi (Slettet)
Det tror jeg også, såmænd uden at have det noget i. Tsunamien var ren action-film i timelange udsendelser på TV - og folket slugte det rådt og klistrede sig helt op ad skærmen, inkl. mig selv.
Desværre ser vi ikke så meget til de millionvis af mennesker, der verdenover dør en stille sult. Vi er allesammen godt klar over dette, men alligevel gør vi ikke noget ved det. Medierne gør heller ikke et hak for at hjælpe (i forhold til, hvor ekstremt et problem, det er) - der skal være action og spænding førend det overhovedet er i nogens interesse.
Svar #17
19. november 2007 af parisa (Slettet)
Skriv et svar til: ***Noget at tænke over***
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
