Samfundsfag

Globalisering "nyt eller gammelt"?

29. februar 2008 af thelegend89 (Slettet)
Sidder hér og skriver synopsis om kapitalens fri bevægelse, liberaliseringen af demokratierne etc. dvs om det begreb mange hentyder til som: globalisering.

Jeg kan forstå på det hele, at man snakker om tidligere "globaliseringer". Nogen der ved noget??? - helst om dette:)

PS: sidder med prominente forfattere som Anthony Giddens, Paul Hirst, Grahame Thompson og Walden Bello. Hvis i ligger inde med noget "guf og/eller delikat" om disse - giv mig da gerne en besked på [email protected]

på forhånd tak.

Brugbart svar (0)

Svar #1
29. februar 2008 af FredeW (Slettet)

Det kommer an på, hvordan man forstår begrebet globalisering. Et eksempel er at nogle har en tendens til at måle globalisering som eksport/import i procent af BNP (tror jeg nok) og på den måde kommer man frem til, at globaliseringen var ligeså stor i årene før 1. verdenskrig, som den er nu.

Jeg er ikke sikker på, jeg forstår, hvad du mener med "liberalisering af demokratierne".

Svar #2
01. marts 2008 af thelegend89 (Slettet)

eksport/import i procent af BNPen har jeg med - egentlig meget sjovt at se hvordan definitionen på globalisering, som begreb, fører til vidt forskellige resultater.

Jeg kunne gerne tænke mig at "implementere" (fint ord) noget teori omkring interdependens (gensidig afhængighed) i min opgave.

yderligere har jeg overvejet om hvorvidt globaliseringen overhovedet er global - virker mere regional for mig. USA - EU - Østen. (total udelukkelse af fx afrikanske lande)


Brugbart svar (0)

Svar #3
02. marts 2008 af FredeW (Slettet)

Det lyder som nogle gode overvejelser, synes jeg :-) Det er en kendt hypotese, at globaliseringen = øget interdependens fører til fredeligere forhold verdens lande imellem (og det kan skam også findes argumenter imod).

Sørg dog for at det passer ind i opgavens sammenhæng - det gælder også for din anden overvejelse om globaliseringens "omfang".

Svar #4
02. marts 2008 af thelegend89 (Slettet)

Jaja skal jeg nok:), men er lidt svært at klemme essencen af 4 store tænkere ned på 3 A4sider, har mest af alt bare lyst til at aflevere alle bøgerne som bilag. kan man det?

Men nu er det heldigvis ikke min skriftlighed der er så forfærdelig afgørende, men min fremlæggelse inden ved det grønne bord engang til april.

Skriv et svar til: Globalisering "nyt eller gammelt"?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.