Studievalg og videregående studie

Diplomingeniør

16. februar 2009 af Annette16 (Slettet)

Jeg overvejer at starte på uni og læse til diplomingeniør inden for kemi og bioteknologi. Men jeg er i tvivl om jeg kan klare det? Har ikke det bedste gennemsnit fra gym og skulle kæmpe lidt for at klare gym. Så jeg vil høre om der er nogen, som ved hvordan niveauet ligger i forhold til gym. Er det et stort spring? Ska man bruge meget af det fra gym? Eller kan man, hvis man følger godt med fra starter og passer sine ting, klare udd. til diplomingeniør?

Håber der er nogen, som ved lidt om det.... Jeg har selvfølgelig også tænkt mig at tage ud at høre om det, når der er åben hus.

På forhånd tak. :-)


Brugbart svar (0)

Svar #1
17. februar 2009 af mikeh (Slettet)

hej med dig.. jeg læser til civilingeniør.. godt nok noget lidt andet..

jeg havde dog heller ikke lige det bedste snit, men altså det var fordi jeg dovnede den for meget i de fag jeg ikke skulle bruge... hvis du er god til mat, fys, kemi og engelsk (engelsk fordi de fleste bøger er skrevet på engelsk) ville jeg mene at du har en chance..

Overgangen fra gym til uni er vildt stor, idet du selv bestemmer om du vil komme til de enkelte kurser /forelæsninger.. da mit hold startede var vi omkring 42 og i løbet af 1. semester sprang ca. 5-7 fra pga det var for hårdt. Dertil dumpede omkring 6 til eksaminerne på 1. semester.Kun 3 skulle gå semesteret om, mens de andre hev den hjem på reeksamen. Jeg vil mene at hvis du virkelig tager dig sammen og læser ALT og arbejder hårdt for det så kan du evt. gennemføre det, men du må jo være obs på at dumpe en eller flere eksaminer. Og du skal jo arbejde hårdt i 3,5 år? så hvis du mener at du kan det så sys jeg at det er værd at gribe chancen :)


Svar #2
19. februar 2009 af Annette16 (Slettet)

Engelsk er desværre et af de fag jeg har svært ved :( Overvejer lidt at ta noget på aftenskole...

Ja, hvordan er det nu lige med de reeksaminer? Man kommer op igen inden for kort tid? og udd. tager ikke længere tid af den grund? Hvor mange gange kan man gå til reeksamen - kun én?

Ved godt det der med at man står helt på egen hånd og ikke bliver hevet i af en lærer, hvis man ikke kommer. Men tænker mere på det faglige niveau. Er det et meget højere niveau i de enkelte fag?


Brugbart svar (0)

Svar #3
19. februar 2009 af mikeh (Slettet)

ja i århus kan du kun komme til én reeksamen.. desværre, og de ligger efter alle eksaminerne. men stadig i det samme semester :=)

altså du har jo en del andre fag, men jeg ville da mene at niveauet er højere.. Det virker nemt nok de 2 første uger, men pludselig sætter underviseren bare tempoet op, også er det om at holde tungen lige i munden..

Jeg ved altså ikke hvor meget du får ud af at tage engelsk på aftenskole, for det der er sværest at forstå er begreberne altså.. Tror du måske skulle tage et kursus i teknisk engelsk, det ville da hjælpe :D håber du kan bruge det til noget :) Men kæmp og kæmp og kæmp så er jeg sikker på du kan klare det:)


Svar #4
02. marts 2009 af Annette16 (Slettet)

Mikeh: du skriver du læser til civilingeniør, men hvis jeg har forstået det korrekt, så er de første 3 år det samme som til diplomingeniør? Så dine svar burde nok kunne bruges :) Hvor læser du henne?

Hvor god skal man være til de fag der kræves? Altså der kræves matematik A, vil det så sige at det skal man virkelig kunne? Altså hvis man ikke har kunne følge med på gym, så kan man slet ikke på uni, da niveauet stiger yderligere?

Hvor meget hjemmearbejde har man? Det afhænger selvfølgelig af hvem man er, hvor hurtigt man læser og hvordan man skal læse tingene for at forstå dem. Men altså der er jo ikke så mange klassetimer, hvilket vil sige man sidder i skolen i grupper og selv læser (?). Og fortsætter man så flere timer når man kommer hjem? Hvorfor der altså ikke er tid til fritidsjob og kæreste osv.?


Brugbart svar (0)

Svar #5
03. marts 2009 af mikeh (Slettet)

hehe.. i århus.. 

Altså du har jo matematik på ingeniørstudiet, og jeg vil da mene at hvis man ikke kan sit gym mat A stof, så burde man bruge sin sommerferie på lige at læse lidt op, eller tage et brush up kursus som universiteterne tilbyder. Ellers må du bare bruge vildt lang tid drhjemme og prøve at forstå alt det som underviseren gennemgik :D

Du har faktisk ikk hjemmearbejde i den forstand. Du vælger jo selv om du vil eller ej. Nogle sys det er nok når de har været til forelæsningen, men andre læser stoffet før/efter forelæsningen. Men de fleste plejer dog lige at læse igen f.eks. på et semester skal man vidst have omkring 30 etcs point. 1 poit svarer til 7,5 timer. Så de forskellige fag har hver deres pointsum.  F.eks. kan proejtk have 10 point så derfor må projektet udgøre 1/3 af dine undervisningstimer. Derfor har du måske ikke så  meget klasseundervisning, men derimod har du jo et projekt som du også skal bruge ca 75 timer på :D

JEg har da tid til arbejde +kæreste


Skriv et svar til: Diplomingeniør

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.